Breaking news ANPC rămâne fără conducere: directorul general și vicepreședintele, plasați sub control judiciar

362
29 sec citire
ANPC rămâne fără conducere: directorul general și vicepreședintele, plasați sub control judiciar - anpc-1758289422.jpg
DNA Timișoara l-a reținut pentru 24 de ore pe Nedelcea Constantin-Flavius, secretar de stat în Ministerul Economiei, acuzat de instigare la abuz în serviciu. În același dosar, Hotca Sebastian Ioan, vicepreședinte al ANPC, și Paul Anghel-Silviu, director general în instituție, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile.
Anchetatorii susțin că cei trei ar fi încercat să îndepărteze din funcție un comisar din Caraș-Severin pentru a face loc unei persoane agreate politic, recurgând inclusiv la presiuni și amenințări.
Cei doi oficiali ANPC nu mai au voie să-și exercite funcțiile și nici să ia legătura cu persoana vătămată.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0418 secunde