Gruparea navală BLACKSEAFOR, de azi, în portul militar

252
< 1 min citire
În acest week-end, se va încheia, la Constanța, activarea august 2008 a grupării navale BLACKSEAFOR.
Nava de comandament "Slavutich" (Ucraina), fregata "Smeli" (Bulgaria), corveta "Contraamiral Eustațiu Sebastian" (România), nava  de debarcare a desantului "Azov" (Federația Rusă) și fregata "Orucreis" (Turcia) vor sosi astăzi, 22 august, ora 8, în portul Militar Constanța.
Potrivit lt. cdor. Ion Burghișan, pe timpul escalei în portul Constanța, membrii grupării navale BLACKSEAFOR vor desfășura ateliere de lucru, antrenamente la cheu și vizite la Comandamentul Flotei, la Prefectură, Primărie și Consiliul Județean Constanța.
Sâmbătă, 23 august, între orele 14-17,30, navele Grupării vor putea fi vizitate în portul militar Constanța de către populația civilă.
Gruparea BLACKSEAFOR este concepută ca o forță care acționează "la chemare" și este activată de două ori pe an pentru a desfășura exerciții navale. Comanda Grupării este asigurată, în conformitate cu protocolul de înființare, succesiv de cele șase state riverane Mării Negre care participă cu forțe: Bulgaria, Georgia, România, Federația Rusă, Ucraina și Turcia.
În această fază a activării, Ucraina a preluat de la Turcia comanda Grupării pentru următoarele 12 luni, în cadrul unui ceremonial care a avut loc în portul Sevastopol (Ucraina).

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.034 secunde