Încă un ambulanțier a murit din cauza coronavirusului

353
< 1 min citire
Încă un ambulanțier a murit din cauza coronavirusului - ambulanta-1588503187.jpg
Un ambulanțier în vârstă de 60 de ani, din Suceava, a murit din cauza coronavirusului, a declarat, duminică, pentru Mediafax, Carmen Dorobăț, managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași, potrivit hotnews.ro.
Carmen Dorobăț, managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași, a declarat că ambulanțeirul avea și alte patologii și funcția respiratorie a cedat.
"Este vorba de o persoană de 60 de ani, cu o patologie asociată evidentă. A venit în compartimentul de terapie intensivă, a fost ventilat, dar din nefericire funcția lui respiratorie a cedat", a spus medicul.
Ambulanțierul fusese testat pozitiv pe 20 aprilie și a fost inițial internat în Secție de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Suceava, apoi transferat la Iași, când starea lui de sănătate s-a deteriorat.
Acesta este al șaptelea cadru medical mort din cauza coronavirusului, de la începutul epidemiei în România.
Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, în România, una din 10 persoane infectate este din sistemul sanitar.
Cele mai multe dintre cazurile de infectare cu noul coronavirus – 21,3% și cele mai multe decese din această cauză – 18,6% s-au înregistrat în Suceava, potrivit ultimei raportări a INSP.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0413 secunde