Peste 200 de studenți de la Medicină s-au înscris voluntari ca să-i ajute pe medici

295
1
2 min citire
Peste 200 de studenți de la Medicină s-au înscris voluntari ca să-i ajute pe medici - medici-1584603380.jpg
​Peste 200 de studenți din anii IV, V sau VI ai Universității de Medicină și Farmacie s-au înscris ca voluntari pentru a ajuta medicii, în contextul pandemiei cu coronavirus.
"Începând cu data de 17.03.2020, în conformitate cu Ordinul Ministrului Afacerilor Interne nr. 74522 privind stabilirea unor măsuri pentru folosirea în cadrul sistemului sanitar a elevilor, studenților și medicilor rezidenți în contextul răspândirii infecțiilor cu coronavirusul SARS-CoV-2, în baza Art. 7, Facultatea de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' recrutează voluntari, în vederea sprijinirii activităților în cadrul camerelor de gardă, unităților/compartimentelor de primiri urgențe. (...) Societatea Studenților în Medicină din București a început recrutarea studenților, ajungând momentan la peste 200 de înscrieri. Potrivit SSMB, recrutarea este momentan preventivă, studenții fiind pe poziții și pregătiți să intervină în situația depășirii capacității structurilor existente", se arată într-un comunicat de presă al UMF "Carol Davila", citat de Agerpres.
Potrivit sursei citate, studenții mediciniști din București și-au asumat această responsabilitate, venind începând cu 11 martie în sprijinul Direcției de Sănătate Publică.
Astfel, în fiecare zi, voluntari din toți anii de studiu, organizați pe câte două intervale de 5 ore, au suplimentat necesarul de personal și au preluat o parte din sarcinile administrative ale Direcției.
"Este important să ne înțelegem rolul de studenți mediciniști în această perioadă, să conștientizăm că avem energia corespunzătoare, că deținem o cantitate de informații prin care putem fi de ajutor și mai departe să sprijinim autoritățile locale, dar și să intermediem legătura dintre acestea și publicul general", a declarat Cosmina Stoican, coordonatoarea voluntarilor DSP, studentă, anul 5, Facultatea de Medicină în cadrul UMF "Carol Davila" din București, citată în comunicat.
Conform comunicatului, la început numărul de voluntari se apropia de 50, iar activitatea lor consta în apelarea cetățenilor întorși din străinătate, informarea lor cu privire la necesitatea auto-izolării la domiciliu și prezentarea pașilor de urmat în cazul apariției simptomelor.

Comentează știrea

Eori
27 mai 2024

Vizionați Și Ascultați Cu Atenție Aceste Video-uri Despre Medicină, Până La De Final, Și Trimiteți Mai Departe Aceste Informații, Pentru A Ajunge La Cât Mai Multă Lume, Poate În Acest Fel Politicienii Vor Face Investiții În Modernizarea Și Construcția De Spitale Și Facultăți De Medicină În România, Tot Odată Șpaga Trebuie Să Dispară Definitiv Din România, Adică Să Nu Mai Existe Șpagă În Spitalele Din România, I-ar Doctorii Și Doctorițele Să-Și Cunoască Meseria La Perfecție, I-ar În Acest Fel România Devine O Țară Mai Bună, Deoarece Lumea S-a Saturat De Criminali Și Criminale Pe Medicină; La Pușcărie Cu Criminalii Și Criminalele Pe Medicină. Mai Mult De Atât Doctorii Și Doctorițele Ar Trebuii Să Știe Să Opereze Oameni Și Copii Și Să Vindece Oameni Și Copii, Adică Doctorii Și Doctorițele Trebuie Să Știe Și Practică Pe Lângă Teorie, La Fel Și Farmaciștii Și Farmacistele Să Știe Și Practică Pe Lângă Teorie. România Are Nevoie De Mulți Medici Buni, Nu De Criminali Și Criminale Pe Medicină Care Omoară Oameni Și Copii, În Loc Să Vindece Oameni Și Copii ! Mai Mult De Atât Șpaga Trebuie Să Dispară Definitiv Din România: https://youtu.be/dI1d9eLJV4o?si=C5ptHUbKg74ohc-F https://m.youtube.com/watch?v=vBZocDYVR6Q https://youtu.be/imUtFmlRsQE?si=ioGjLZzl5aNhvbIh Trimiteți Mai Departe Aceste Informații, Pentru A Ajunge La Cât Mai Multă Lume.

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.033 secunde