În perioada 20-26 august a.c., în urma unei acțiuni la nivel național, coordonate de Direcția Rutieră din Inspectoratul General al Poliției Române, au fost depistate aproape 35.500 de cazuri de încălcare a regimului legal de viteză pe drumurile publice. Acțiunea a avut loc simultan pe teritoriul tuturor statelor membre ale Organizației Polițiilor Rutiere Europene - T.I.S.P.O.L..
Acțiunea desfășurată de polițiștii rutieri s-a înscris în calendarul de activități pentru anul 2012 al Organizației Polițiilor Rutiere Europene - T.I.S.P.O.L., din care face parte și Poliția Rutieră Română, și a avut loc simultan pe teritoriul tuturor celor 27 de state membre.
În cadrul acțiunii au fost folosite toate sistemele de supraveghere a traficului rutier și măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor din dotarea poliției.
Pe parcursul celor șapte zile de acțiune au fost înregistrate 35.498 de cazuri de încălcare a regimului legal de viteză.
Operațiunea constituie un element important în strategia T.I.S.P.O.L. de reducere a numărului de persoane decedate sau rănite grav în accidente produse pe drumurile publice din Europa. Potrivit organizației, la nivel european, viteza excesivă se regăsește între primele trei cauze generatoare de accidente rutiere grave, constituind totodată cauza principală de producere a acestor accidente în rândul tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 25 ani.
Pericolul de implicare a participanților la trafic în accidente rutiere soldate cu consecințe grave, având drept cauză "viteza", există nu numai atunci când autovehiculele sunt conduse cu o viteză superioară limitei legale, dar și în situațiile în care viteza nu este adaptată la condițiile de drum, chiar dacă se încadrează în limitele impuse de lege.
Poliția Rutieră recomandă respectarea regulilor de circulație!