Florin Paraschiv a fost revocat, zilele trecute, din funcția de președinte al filialei Constanța și exclus din calitatea de membru al Sindicatului Democratic al Polițiștilor (SIDEPOL), în urma mai multor neînțelegeri.
„Așa cum v-am anunțat zilele acestea, azi am fost prezenți la Constanța pentru a discuta cu colegii din Biroul Operativ al Filialei SIDEPOL Constanța, respectiv președintele în funcție Paraschiv Florin, vicepreședinții Adrian Tăraș, Marian Mitroi, Victor Maftei și membrii Valentin Stanciu și Vlăduț Costinel Bicica.
Președintele filialei, Paraschiv Florin, a stat cca 15-20 de minute la întâlnire după care a ales să părăsească întâlnirea, perioadă de timp în care a purtat câteva discuții succinte privind situația creată de către acesta în ultimele două săptămâni.
Punctual, vă redăm cronologic realitatea faptelor:
Încă de la înființarea Filialei SIDEPOL Constanța, președintele, în calitate de conducător al Biroului Operativ, nu a ținut nicio ședință lunară cu membrii acestui birou și nu a înaintat Biroului Executiv Central niciun document de ședință, prevăzute de statutul organizației, acesta neavând nicio comunicare cu membrii Biroului Operativ privind problematica membrilor de la nivelul SIDEPOL Constanța;
Tot conform prevederilor statutului, președintele Paraschiv nu a efectuat, în toată această perioadă de timp, darea de seamă financiară, nejustificând astfel cheltuielile financiare ale filialei timp de peste 2 ani de zile;
În ultimele două săptămâni, președintele Paraschiv a transmis către conducerea sindicatului faptul că dorește să își dea demisia din funcția de președinte al filialei, fără a indica în mod concret motivele care stau la baza acestei decizii, invocând doar un motiv pueril privind înființarea unui așa-zis birou juridic în cadrul Biroului Executiv Central. Atât președintele executiv al sindicatului, Bogdan Giuroiu, prim-vicepreședintele Cristian Glodean, cât și vicepreședintele filialei Constanța, Victor Maftei, au încercat timp de o săptămână să discute cu acesta și să-l convingă să renunțe la acest impuls de moment, Paraschiv menținându-și poziția de a demisiona;
Așa cum am informat și aseară pe grup, la nivelul sindicatului există două case de avocatură care reprezintă interesele membrilor sindicatului și, mai mult decât atât, la nivelul Flialei SIDEPOL Constanța există contract cu un avocat la nivel local care poate reprezenta drepturile și interesele membrilor filialei, atât la nivel de angajator, cât și la nivel de instanță, fapt pentru care nu se justifică o cheltuială suplimentară cu înființarea acestui birou juridic, în condițiile în care lunar se achită factura pentru servicii de asistență juridică către acel avocat local;
Un alt motiv invocat de președintele Paraschiv privind demisia sa este refuzul conducerii sindicatului de a-i cumpăra un telefon Samsung S25 pentru soția sa. Acest lucru nu a fost posibil la acest moment deoarece președintele Paraschiv Florin a beneficiat, la începutul anului 2025, din partea sindicatului, de un telefon Samsung S25 și un laptop pe care să le folosească în activitatea sindicală, ambele fiind plătite de sindicat;
Lunar, toți președinții filialelor SIDEPOL trebuie să transmită către trezorierul sindicatului toate actele financiar-contabile (bonuri fiscale, facturi, contracte etc.) pentru ca acestea, după verificare, să fie înaintate către contabilitatea sindicatului în vederea depunerii declarațiilor fiscale conform legii. De la 01.01.2025 până acum două săptămâni, președintele Paraschiv Florin nu a transmis către trezorier aceste documente, deși a avut cheltuieli în valoare de 36.311 lei. Abia după îndelungi insistențe, acesta a transmis un set de facturi și bonuri fiscale care justifică cheltuirea a aproximativ 20.000 lei din această sumă, diferența de peste 16.000 lei neputând fi justificată prin documente, iar în urma verificării contului bancar al filialei a reieșit că acesta a efectuat în această perioadă retrageri de la ATM și plăți la POS cu cardul filialei, care exced cadrului statutar sindical;
După cum bine știți, s-a dorit foarte mult de către președintele Paraschiv încheierea unui contract de prestări servicii medicale cu Medicover, lucru cu care o parte dintre dumneavoastră ați fost de acord și s-a încheiat acest contract. Așa cum ați stabilit la nivelul filialei, sumele de bani reprezentând obligația contractuală a fiecăruia le-ați virat fie prin angajator, fie direct în contul sindicatului. Verificând situațiile facturilor emise de Medicover în contul contractului cu Filiala SIDEPOL Constanța și verificând contul bancar al filialei, a reieșit că nicio factură nu a fost achitată, iar în cont nu mai există disponibilă suma de plată aferentă acestui contract, toate aceste lucruri putând fi dovedite prin extrasele de cont bancar.
Deși există interdicția, la nivelul sindicatului, de a retrage sume de bani cash de la ghișeu sau de la ATM, tocmai pentru a putea verifica toate cheltuielile sindicale, președintele Paraschiv Florin a efectuat zeci de astfel de retrageri de sume în numerar pentru care nu a transmis justificări prin documente. Vă redăm cu titlu de exemplu:
- 500 lei retragere ATM Kaufland Mangalia;
- 350 lei plată POS magazin piese auto;
- 430 lei alimentare carburant la distanță de doar 2 zile; și exemplele continuă pentru zeci de astfel de operațiuni nejustificate, de aici reieșind și acel total de 16.000 lei sumă neeligibilă – cheltuieli nejustificate;
Acesta a susținut în repetate rânduri, pe grupul cu membri al Filialei SIDEPOL Constanța (de pe care au fost excluși membrii Biroului Executiv Central), faptul că nu a fost sprijinit în activitatea pe care a desfășurat-o la nivel local, lucru pe care vi l-am demonstrat aseară printr-o parte din capturile de ecran postate, din care rezultă sprijinul de care acesta a beneficiat de la nivel central;
În urma tuturor acestor probleme arătate mai sus, cunoscând probabil gravitatea faptelor pe care le-a comis în calitate de președinte al filialei, Paraschiv a transmis un mesaj președintelui de sindicat, pe WhatsApp, prin care l-a informat despre faptul că va pleca de la sindicat la altă organizație sindicală, fără a specifica la care anume, și că va lua cu el un număr considerabil de membri SIDEPOL. Acesta a fost momentul în care am stabilit crearea unui nou grup de WhatsApp cu membrii SIDEPOL Constanța pentru a putea prezenta toate detaliile necesare cunoașterii adevărului.
Având în vedere toate aceste aspecte menționate anterior și raportate atât la prevederile statutului, cât și la prevederile legale, în urma discuțiilor purtate cu colegii din Biroul Operativ al Filialei SIDEPOL Constanța, cât și cu colegii din cadrul Biroului Executiv Central, s-a luat decizia revocării din funcție și excluderii din calitatea de membru SIDEPOL a numitului Paraschiv Florin pentru încălcarea prevederilor statutului SIDEPOL, nerespectarea procedurilor financiar-contabile, cât și pentru delapidarea sumelor de bani existente în contul Filialei SIDEPOL Constanța, în cuantum de peste 16.000 lei, așa cum am indicat anterior. Pentru persoanele interesate, putem pune la dispoziție dovada celor indicate mai sus, lucru care se va întâmpla oricum prin sesizarea organelor de anchetă penală.
Pentru funcționarea în continuare a Filialei SIDEPOL Constanța în parametri normali, ca și până acum, și pentru rezolvarea problemelor membrilor existenți, conducerea sindicatului a decis ca la conducerea filialei să fie numit interimar, până la organizarea alegerilor, numitul Victor Maftei. Celelalte funcții de la nivelul Biroului Operativ rămân neschimbate, cu mențiunea că se adaugă în conducerea sindicală a filialei, ca delegați sindicali, numiții Valentin Stanciu și Vlăduț Bicică.
Sperăm că v-au fost oferite suficiente lămuriri privind toată situația neplăcută iscată de Paraschiv Florin și ținem să vă menționăm că fiecare membru este liber să decidă democratic cu privire la apartenența sindicală. Însă aducem la cunoștința membrilor care au relații contractuale cu sindicatul SIDEPOL (abonamente telefonie mobilă, abonamente servicii medicale, ajutoare naștere/deces, intervenții chirurgicale, spitalizări etc.) că trebuie să rezolve această situație contractuală înainte de a lua decizia plecării din organizația sindicală, deoarece condițiile contractuale se vor schimba odată cu pierderea calității de membru.
Vă mulțumim că ați avut răbdare să citiți această informare și sperăm că veți lua decizia corectă, atât pentru dumneavoastră, cât și pentru continuitatea organizației sindicale la nivelul IPJ Constanța, garantându-vă că va exista în continuare o transparență totală și o comunicare constantă din partea conducerii filialei SIDEPOL Constanța privind rezolvarea problemelor care apar în dinamică.
Schimbarea suntem noi!”, a transmis echipa de conducere SIDEPOL.