Doi bărbați au fost urmăriți cu focuri de armă de polițiști după ce au lăsat, două localități, fără semnal la rețeaua de telefonie fixă.
Luni seara, în jurul orei 23,45, polițiștii din Ciocârlia au fost sesizați prin Serviciul de Urgență 112 că polițiștii din Mereni urmăresc, în trafic, cu un autoturism personal, o mașină, marca Ford, de culoare albă, care circulă dinspre localitatea Lanurile spre Ciocârlia de Sus. Oamenii legii le-au spus colegilor că au nevoie de ajutor deoarece în mașină se află niște persoane care sunt suspecte că au comis mai multe furturi de cablu aparținând rețelei de telefonie fixă de pe raza loca-lităților Mereni și Lanurile. Pe cale de consecință, polițiștii din Ciocârlia s-au mobilizat și au făcut un filtru la intrarea în localitate, iar în cele din urmă, mașina urmărită a fost oprită.
La volanul autoturismului se afla Iulian Grecu, de 22 ani, iar în partea dreaptă șoferului era Ion Fani Cătăneț, de 35 ani, ambii din localitatea Valea Dacilor.
Cei doi bărbați au fost duși la sediul Poliției unde a fost efectuată o percheziție în mașina cu care circulau. În interior, oamenii legii au găsit două bomfaiere, un clește de cuie, o foarfecă de grădină și o sfoară de 10 metri lungime. Despre toate aceste obiecte, cei doi au spus că le au în mașină de vreo două săptămâni de când autoturismul s-a aflat într-un service din Medgidia pentru reparații.
Bunurile au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor. Cei doi bărbați sunt acuzați că au comis mai multe furturi de cablu de la telefonia fixă și s-au ales cu dosare penale pentru furt calificat.