Turiști cercetați pentru trecere ilegală a frontierei

219
< 1 min citire
Polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au depistat o ambarcațiune de agrement care a părăsit apele teritoriale ale României în zona canalului Musura, din Delta Dunării.
Ieri după-amiază, în jurul orei 15.30, polițiștii de frontieră de la Chilia au observat o ambarcațiune de agrement tip Beta, sub pavilion România, care a intrat în apele teritoriale ale Ucrainei în zona canalului Musura.
Informația a fost transmisă colegilor de la Sulina care au pornit în urmărirea ambarcațiunii.
În urma verificărilor s-a stabilit faptul că în ambarcațiune se aflau trei turiști români, Beniamin Grigore, de 32 ani, Adrian Grigore, de 49 ani și Dionisie Zaicaș, de 23 ani, domiciliați în municipiul Brașov, care au declarat faptul că au venit în Delta Dunării pentru a pescui.
Cele trei persoane au invocat faptul că nu cunosc configurația zonei, fiind pentru prima dată când navigă pe canalul Musura.
Polițiștii de frontieră au ridicat în vederea continuării cercetărilor ambarcațiunea și motorul acesteia de 100 CP tip Yamaha, valoarea bunurilor fiind de aproximativ 3.500 de euro. Turiștii români sunt cercetați pentru infracțiunea de ieșire/intrare din/în țară prin trecerea ilegală a frontierei de stat.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Miercuri, 06 Iunie 2012
Stire din Eveniment : Șoferi prinși pe picior greșit
Pagina a fost generata in 0.0324 secunde