Victorie pentru echipa de fotbal a Gărzii de Coastă

125
Ieri după-amiază, de la ora 17.00, pe stadionul din municipiul Slobozia, echipa de fotbal A.C.S. Frontiera Tomis Constanța a disputat al doilea meci din faza pe zonă (interjudețeană) a campionatului de fotbal al Ministerului Afacerilor Interne, în compania colegilor de la A.S. Frontiera Galați.

Meciul dintre reprezentantele Poliției de Frontieră era decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiției, deoarece din fiecare grupă preliminară mergeau mai departe primele două clasate. După un meci echilibrat, victoria a revenit, printr-un gol marcat în minutele de prelungire, echipei din Constanța, cu scorul de 3-2.

Antrenorii formației din Constanța, Cornel Roșu și Daniel Benghea, au utilizat formația: Nicolov - Abdulgani, Voicu, Murgu, Baltag, Munteanu, Ciobanu, Lupșe, Chiriță, Zgubea, Pindic. Au mai fost utilizate rezervele Năstase, Cotabiță, Boerescu și Curcă. Golurile învingătorilor au fost marcate de Munteanu (min. 4 din penalty), Pindic (min. 9) și Curcă (min. 90+5).
Adversara celor două formații ale I.G.P.F.R., echipa Inspectoratului General al Jandarmeriei Române își asigurase calificarea după disputarea primelor două etape.

Rezultate complete: I.G.J.R. - Frontiera Galați 6-3, I.G.J.R. - Frontiera Tomis Constanța 2-2, Frontiera Galați - Frontiera Tomis Constanța 2-3. Clasament final: 1. I.G.J.R. 4 puncte (golaveraj 8-5); 2. Frontiera Tomis Constanța 4 puncte (golaveraj 5-4), 3. Frontiera Galați 0 puncte. În faza următoare a competiției se va juca în sistem eliminatoriu, după disputarea unei singure partide pe teren neutru, pentru A.C.S. Frontiera Tomis următorul adversar fiind echipa Inspectoratului de Poliție al Județului Bacău.