94
Victorii pentru CSA Steaua și BCMU FC Argeș, în debutul sferturilor Ligii Naționale - shutterstockbaschet-1525428443.jpg

CSM Steaua Eximbank și BCMU FC Argeș Pitești au început cu victorii în sferturile de finală ale Ligii Naționale de baschet masculin.

BCMU FC Argeș Pitești a învins-o neașteptat în deplasare pe CSM CSU Oradea, cu 66-62 (23-15, 17-15, 12-10, 14-22).

Argeșenii au dominat trei sferturi din meci și au obținut victoria în ciuda unei reveniri de final a orădenilor, care și-au adjudecat ultimul parțial cu 22-14. Ucraineanul Andrei Agafonov a fost cel mai bun de la oaspeți, cu 23 puncte și 7 recuperări.

De la orădeni s-au remarcat Martin Gilbert Zeno 13 p, 6 rec, 4 pase decisive, Kristopher Jameil Richard 12 p, 4 rec, Goran Gajovic 11 p, 10 rec, Bogdan Nicolescu 11 p, 3 rec.

Vicecampioana CSM Steaua Eximbank a învins-o clar pe BC SCM Timișoara, în Sala Mihai Viteazul din Capitală, cu 89-67 (20-8, 17-23, 24-22, 28-14).

Steaua a fost condusă spre victorie de americanul Jermaine Jonte Flowers, 26 p, 4 rec, și de lituanianul Marius Runkauskas, 21 p, 4 rec, 3 pd. O evoluție remarcată a avut și Brandon Taylor, 14 p, 4 rec, 9 pd.

De la bănățeni s-au remarcat Adrian Diaz, 14 p, 7 rec, și Mladen Jeremic, 13 p, 3 pd.
Meciurile cu numărul doi ale seriilor vor avea loc tot la Oradea și București, pe 5 mai. Play-off-ul se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.