Campanie de informare cu privire la riscurile nerespectării legii electorale

Votul ilegal înseamnă închisoare

356
2 min citire
Votul ilegal înseamnă închisoare - 563584468af77b2fc03ffa42d5da94cb.jpg
Reprezentanții mai multor instituții publice s-au reunit, ieri, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța pentru a prezenta, prin intermediul presei, planurile ce privesc măsurile care se vor lua cu ocazia alegerilor electorale.
Printre altele, șeful IPJ Constanța, comisar șef Aurelian Zaheu, a precizat că la nivelul județului Constanța vor funcționa 587 secții de votare.
"Dintre acestea, 72 vor fi secții speciale, unde vor putea vota cei care se află în trecere prin județul Constanța. Aceste secții vor avea camere de supraveghere pentru combaterea turismului electoral, iar paza va fi asigurată numai de structurile MAI" a menționat șeful IPJ, Aurelian Zaheu.
El a mai spus că instituția pe care o reprezintă a luat o serie de măsuri pentru asigurarea unui proces electoral corect. În acest scop, s-a realizat campania de informare sub sloganul "Votul ilegal înseamnă închisoare", pentru informarea și conștientizarea cetățenilor cu privire la riscurile pe care le presupune nerespectarea legii electorale.
În acest sens, s-a creat pentru prima dată în țara noastră posibilitatea sesizării la 112 a faptelor care încalcă legea electorală. Astfel, în ziua alegerilor, în dispeceratele de urgență 112 se vor afla persoa-ne specializate pentru preluarea apelurilor de natură electorală fără a fi afectată capacitatea de gestiune a apelurilor de urgență.
Pe de altă parte, atât la nivel central, cât și teritorial s-au organizat Centre Operaționale de Comandă. Acestea sunt funcționale de la începutul campaniei electorale și reunesc reprezentanții tuturor structurilor MAI cu atribuții în asigurarea unui climat corespunzător desfășurării alegerilor prezidențiale.
Campania cuprinde mai multe acțiuni menite să informeze opinia publică asupra sancțiunilor legale aplicate pentru votul multiplu, cea mai frecventă modalitate de fraudă electorală, potrivit percepției publice, printre acestea numărându-se și editarea și tipărirea unor afișe și fluturași cu mesajul campaniei, distribuirea fluturașilor care se va face în special prin intermediul serviciilor de prevenire de la nivelul inspectoratelor județene de poliție și/sau prin polițiștii de proximitate. Totodată, se va înființa o adresă de email unde cetățenii pot trimite atât mesaje/sesizări, dar și înregis-trări video care privesc aspecte care au legătură cu fraudele electorale.
Fiecare informație sau înregistrare relevantă va fi verificată în regim de urgență de către organele de aplicare a legii. Această adresă de email va fi funcțională în zilele alegerilor, respectiv în 22 noiembrie și 6 decembrie.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0336 secunde