Cu ce inițiative a venit deputatul constănțean Florin Gheorghe

330
2
2 min citire
Cu ce inițiative a venit deputatul constănțean Florin Gheorghe - floringheorghe11-1368201408.jpg
Deputatul Florin Gheorghe de la PDL a câștigat un mandat de parlamentar la alegerile din luna decembrie a anului trecut, prin redistribuire, în Colegiul 10 din municipiul Constanța.
Până la acest moment, activitatea sa parlamentară este destul de bogată, el având la activ opt luări de cuvânt, șase declarații politice, patru moțiuni, 15 întrebări și interpelări dar și 10 inițiative legislative.
Astfel, deputatul Florin Gheorghe este cosemnatar, împreună cu încă zece parlamentari, al unui proiect de lege privind declararea zilei de 2 iunie ca Ziua Națională pentru Adopție.
În expunerea de motive, inițiatorii proiectului susțin că demersul lor are ca scop creșterea gradului de conștientizare privind realitățile cu care se confruntă copiii din sistemul de protecție specială ale căror familii nu le pot asigura creșterea și îngrijirea adecvată.
Ziua de 2 iunie ar urma să fie marcată de către autorități și organisme neguvernamentale prin organizarea unor programe și manifestări pentru încurajarea adopției.
Semnatarii proiectului cer ca Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune să includă în programele lor emisiuni specifice dedicate acestei manifestări și încurajării adopției. Proiectul a trecut de Camera Deputaților, iar în aceste zile se află la Senat urmând să fie promulgat în perioada următoare.
"Așteptăm ca proiectul să se întoarcă de la Senat pentru votul final. Cred că o să treacă, n-ar fi niciun motiv ca această zi să fie declarată Ziua Națională pentru adopție", a declarat pentru "Cuget Liber", Florin Gheorghe.
O altă inițiativă legislativă semnată de Florin Gheorghe și alți doi colegi parlamentari face referire la modificarea legii privind veteranii de război, precum și unele drepturi ale invalizilor și văduvelor de război care să vină în sprijinul autorităților locale.
"La nivelul României, precum și la nivelul Europei, administrațiile publice locale se confruntă cu lipsa spațiilor cu destinația de cimitire, numărul solicitanților în ceea ce privește locurile de veci, anticipat deceselor, în baza legilor speciale, fiind foarte mare. De aceea, consider oportună propunerea asigurării în mod gratuit și în caz de deces a locurilor de veci în cimitirele civile ori locuri de veci de înhumare în cimitirele militare sau civile, în cazul veteranilor și a vă-duvelor de război", susține Florin Gheorghe în expunerea de motive.
În altă ordine de idei, parlamentarul a mai inițiat și alte propuneri privind serviciile consulare pentru care se percep taxe, dar și diverse modificări și completări la Codul de Procedură Fiscală.

Comentează știrea

Hanibal
11 mai 2013
initiative moarte ,rezultate pe masura

Toti parlamentarii , indiferent de culoarea politica produc doar vorbe si fac propuneri care n-au nici o legatura cu viata reala a cetatenilor , cu nevoile lor .Propunerile vizeaza intotdeauna acordarea a tot felul de avantaje , de gratuitati , fara sa se intrebe nimeni cine le va plati .Cand ajungi prin redistribuire in Parlament , inseamana ca e ceva in neregula in politica romaneasca .Dl deputat Florin face parte din categoria anonimilor din PDL care n-a avut nici o initiativa , care n-a facut nimic bun pentru organizatie , ba dimpotriva , prin tot ce a facut sau n-a facut , a dus PDL Constanta in anonimat , adica la conducerea acestei organizatii de catre dl Chiru , un alt " ales " al neamului . Dl deputat Florin face parte din categoria mediocritatilor politicianiste care nenorocesc Romania . Datorita acestora pot ajunge unii ca Ponta - copy si Cacarau sa " conduca " Romania .

MIRUNA
11 mai 2013
nu conteaza ce proiecte are,unele sunt desigur praf in vant cum se si observa,ce e mai important e ca procedeaza ca toti parlamentarii constanteni

adica nu misca un deget contra clanului economico fianciar mazare,cosntatinescu, si camarila lor poltica ,usl cta..practic toate partidele pdl,ppdd,prm,utttr,partida rromilor,etc,etc,etc nu doar psd si pnl ,toate nu sufla in fata maretului carmaci ,radu stefan m.si clanul sau ..rusine!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0367 secunde