Pedeliștii constănțeni au strâns două camioane de ajutoare pentru victimele inundațiilor

2822
1 min citire
Deputatul Maria Stavrositu, președinte al Organizației Municipale a PDL Constanța, a declarat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că inițiativa demarată în urmă cu o săptămână, intitulată "PDL Constanța, alături de oameni", are ca rezultat strângerea a două camioane de ajutoare pentru victi-mele inundațiilor. Campania își propune să vină în sprijinul celor care, în urma ploilor, a creșterii debitelor apelor și a viiturilor și-au pierdut casele sau chiar familiile și apropiații.
Potrivit declarațiilor deputatului Colegiului 10, unul dintre camioane constă în produse alimentare, precum ulei, făină, apă, pâine și biscuiți, în vreme ce al doilea camion este încărcat cu haine, pături și aparatură electrocasnică. Cele două camioane vor lua drumul uneia dintre cele mai afectate zone de inundații din țară în cursul săptămânii viitoare, județul respectiv nefiind însă cunoscut la acest moment și asta fiindcă Biroul Permanent Național al PDL va decide, se pare, traseul.
Menționând că nu se vor opri aici, Maria Stavrositu a afirmat și că a încercat, alături de 30 dintre colegii săi democrat liberali constănțeni, să se ofere ca voluntar într-o campanie derulată de organizația non-guvernamentală Habitat for Humanity România, campanie ce presupune construcția unor case modulare pentru victimele inundațiilor. Se pare, însă, că pedeliștii se află, pentru moment, pe lista de așteptare, un răspuns concret urmând a primi abia în luna septembrie.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0389 secunde