PUSL cere sprijin parlamentar pentru legea care limitează accesul minorilor la social media

74
2 min citire
PUSL cere sprijin parlamentar pentru legea care limitează accesul minorilor la social media - ab-1773237160.webp
Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) a lansat miercuri un apel către toate formațiunile politice considerate responsabile să susțină adoptarea unui proiect de lege care prevede limitarea accesului minorilor sub 16 ani la platformele de social media.
Inițiativa legislativă a fost depusă de deputatul umanist Ștefan Alexandru Băișanu și are ca obiectiv protejarea sănătății și dezvoltării copiilor și adolescenților din România prin restricționarea utilizării rețelelor sociale de către cei cu vârsta sub 16 ani.
Potrivit inițiatorilor, proiectul apare pe fondul creșterii rapide a utilizării platformelor digitale în rândul tinerilor, fenomen care ridică tot mai multe semne de întrebare privind impactul asupra sănătății mintale, siguranței și dezvoltării acestora. Documentul citează studii internaționale care indică faptul că utilizarea excesivă a rețelelor sociale poate avea efecte negative importante asupra adolescenților.
Astfel, la nivel global, aproximativ unul din șapte adolescenți se confruntă cu tulburări mintale, inclusiv anxietate și depresie, ceea ce înseamnă peste 166 de milioane de tineri afectați. De asemenea, utilizarea platformelor sociale mai mult de trei ore pe zi ar dubla riscul apariției unui distres psihologic sever, iar cercetările pe termen lung arată o creștere cu 35% a simptomelor depresive în rândul copiilor care folosesc intens aceste platforme.
Conform datelor Organizației Mondiale a Sănătății, citate de PUSL, proporția adolescenților cu utilizare problematică a rețelelor sociale a crescut de la 7% în 2018 la 11% în 2022.
Reprezentanții partidului mai susțin că aproximativ unul din cinci adolescenți prezintă comportamente asemănătoare dependenței de smartphone, asociate frecvent cu anxietate, depresie și tulburări de somn. În același timp, minorii sunt adesea expuși la conținut nociv – de la violență și pornografie până la dezinformare – precum și la riscuri legate de colectarea și utilizarea datelor personale.
PUSL amintește că mai multe state au introdus sau analizează măsuri similare pentru protejarea copiilor în mediul digital, printre acestea numărându-se Franța, Australia și unele state din Statele Unite ale Americii. Totodată, la nivelul Uniunii Europene există cadrul legislativ Digital Services Act, care vizează reglementarea activității platformelor online.
În acest context, partidul solicită tuturor grupurilor parlamentare să sprijine proiectul de lege, considerat de inițiatori un demers necesar pentru protejarea sănătății mintale, a siguranței și a dezvoltării echilibrate a tinerei generații.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0535 secunde