Video Live Text Angajații CT BUS au protestat, nemulțumiți de situația companiei

870
< 1 min citire
Astăzi, la sediul CT BUS, membrii Sindicatului Liber Transport Comun Constanța (SLTC) și Sindicatului Profesional al Transportatorilor și Activităților Conexe (SPTAC) au declanșat o primă acțiune de protest. Potrivit acestora, măsura a fost luată ca urmare a situației în care se află operatorul de transport al municipiului.
Protestul se desfășoară în intervalul 11:00-13:00. În această perioadă autobuzele CT BUS vor circula cu farurile aprinse, ca formă de atenționare simbolică.
Potrivit sindicaliștilor, precedentul contract colectiv de muncă al angajaților CT BUS S.A. și-a încetat valabilitatea la începutul anului curent și conform ordonanței 156 30/12/2024, iar un nou contract colectiv de muncă nu poate fi semnat în absența unui buget de venituri și cheltuieli al companiei aprobat de către Consiliul Local.
Conducerea nu dorește să ofere un punct de vedere. Astăzi se reunește Consiliul de Adminsitrație pentru a aproba propunerea de buget care urmează apoi să fie aprobat și de Consilul Local Municipal.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0366 secunde