Managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța, dr. Dan Căpățână, a anunțat că în cursul zilei de ieri au fost schimbați din funcții șefii de secții, conform dispoziției nr. 806 emise de președintele Consiliului Județean, Nicușor Constantinescu, semnate pe 23 august.
Potrivit reprezentantului spitalului, motivele care au stat la baza deciziei vizează neîndeplinirea unor sarcini de serviciu. "Am făcut o evaluare a activității șefilor de secții, pe criteriile din contractul de administrare încheiat cu spitalul. În nicio secție nu au fost îndeplinite obligațiile din acest contract. Concret, înainte de aprilie 2010, când a fost semnat contractul cu reprezentanții Casei Județene de Asigurare de Sănătate, medicii șefi trebuiau să întocmească bugetul de venituri și cheltuieli pentru fiecare secție în parte, planul anual de aprovizionare cu medicamente și materiale sanitare, să evalueze personalul, să realizeze planul de pregătire profesională și un plan de servicii medicale pentru anul în curs. Aceste obiective nu au fost îndeplinite. La data respectivă, bugetele de venituri și cheltuieli au fost întocmite de directorul economic, de directorul medical și de manager", a afirmat dr. Dan Căpățână.
El a adăugat că, în fapt, unitatea spitalicească nu a suferit niciun prejudiciu material din această cauză, dar că "a însemnat o muncă suplimentară pentru manager, director economic și servi-ciul financiar-contabil" (!). De menționat și faptul că, la vremea respectivă, singura măsură punitivă a fost atenționarea medicilor șefi, după cum a precizat tot managerul.
Împrejurările în care s-au desfășurat demiterile ridică numeroase semne de întrebare, căci motivațiile demiterii lor par să fi fost "căutate" după ce a fost luată deja decizia înlocuirii lor - evaluarea ce a scos la iveală neregulile imputate medicilor-șefi a fost realizată în ultimele zile ale lunii august, după ce Consiliul de Administrație al spitalului a votat lista cu noii șefi de secții (ședința din 18 august), iar președintele CJC a semnat-o, pe 23 august.
Lista cu noii medici-șefi
Noii medici șefi de secții sunt: dr. Maria Țuță la Secția Medicină Internă II, dr. Cătălin Grasa la Secția de Chirurgie Generală, dr. Victorian Păștilă la Secția de Obstetrică-Ginecologie, dr. Vasile Lupescu la Clinica de Ortopedie, dr. Adriana Apostol la Clinica de Pediatrie, dr. Dănuț Dincă la Clinica ORL, dr. Sanda Jurja la Clinica de Oftalmologie, dr. Anca Hâncu la Clinica de Neurologie, dr. Marta Budu la Clinica de Chirurgie Cardiovasculară, dr. Cornelia Panchici la Clinica de Chirurgie Plastică și Arși, dr. Mirela Urucu, la Secția de Neonatologie și dr. Victoria Bădărău la Clinica de Anestezie și Terapie Intensivă. Din vechea "gardă" au rămas dr. Dana Pleș la Secția de Oncologie, dr. Elvira Craiu la Secția de Cardiologie, dr. Constantin Tica la Secția de Chirurgie Pediatrică, dr. Felix Voinea, la Clinica de Urologie, dr. Diana Cârjaliu la Clinica de Psihiatrie, dr. Gheorghe Nicola la Secția de Dermato-venerice, dr. Liliana Tuță, la Secția de Nefrologie, dr. Doina Catrinoiu la Secția Medicină Internă I și dr. Bogdan Davidescu la Clinica de Neurochirurgie.
Aceștia au fost numiți interimar pe funcții, pe o perioadă de șase luni. Până în prezent, o parte dintre foștii șefi de secții și-au exprimat doar verbal intenția de a contesta decizia, fără a depune și contestațiile în scris.