DSP Constanța promovează alimentația sănătoasă în rândul preșcolarilor

34
< 1 min citire
DSP Constanța promovează alimentația sănătoasă în rândul preșcolarilor - activitate-1782660518.webp
Copiii de la Grădinița cu Program Prelungit nr. 10 Constanța, structură a Școlii Gimnaziale nr. 8 Constanța au participat, în această perioadă, la o serie de activități dedicate educației pentru sănătate. Acestea au fost organizate de compartimentul de evaluare și promovare a sănătății din cadrul Direcției de Sănătate Publică Județeană Constanța.
Acțiunile s-au desfășurat în cadrul proiectului „Atelierul de vară pentru sănătate”, inclus în programul național destinat promovării unei alimentații echilibrate și a activității fizice în rândul copiilor și adolescenților.
Pentru a face informațiile mai ușor de înțeles și mai atractive pentru cei mici, specialiștii au ales să vorbească despre beneficiile consumului de fructe prin intermediul unei povești.
 
Personajul principal a fost căpșuna, prezentată drept „vedeta lunii iunie”, un fruct asociat cu vara, culoarea, dulceața și sănătatea. Prin astfel de activități, reprezentanții DSPJ Constanța urmăresc să formeze încă de la vârste fragede obiceiuri alimentare sănătoase și să îi încurajeze pe copii să consume mai multe fructe și legume, înțelegând, într-un mod adaptat vârstei lor, rolul acestora în menținerea sănătății. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0288 secunde