Prestigioasa cursă Daytona 500, prima etapă a campionatului american de automobilism NASCAR, a fost marcată de mai multe coliziuni spectaculoase, fără urmări grave, în ultimele 20 de tururi.
Cu zece tururi înainte de sosire, pilotul de pe locul 5, Paul Menard, a acroșat mașina care îl devansa, condusă de Matt DiBenedetto. Cele două mașini au ajuns de-a curmezișul pistei și au produs o reacție în lanț, cu 21 de automobile implicate. Coliziunea a fost numită «The Big One», așa cum se întâmplă frecvent la Daytona 500, cursă disputată încă din 1959 pe un circuit oval din Florida. Niciun pilot nu a fost rănit în acest accident produs la peste 200 km/h.
După curățarea pistei, cursa s-a reluat, dar s-a produs o nouă coliziune, de data asta implicând șapte mașini. După o nouă întrerupere, piloții au plecat, dar nu au putut încheia un tur, deoarece Clint Bowyer, atunci pe locul 4, a comis o greșeală, în care au fost implicate alte 11 mașini.
În cele din urmă ultimele două tururi s-au desfășurat fără incidente și i-au permis lui Denny Hamlin să obțină a 33-a victorie la NASCAR, a doua la Daytona după 2016.
Campionatul NASCAR este cel mai popular din SUA și se dispută pe parcursul a 26 de curse, care permit selecționarea a 16 piloți, aceștia participând apoi la ultimele zece probe pentru titlul de campion.