Inspecția Muncii. 284 de persoane fără contracte individuale de muncă, depistate în doar o săptămână

72
< 1 min citire
Inspecția Muncii a desfășurat, în perioada 3 - 7 iunie 2013, acțiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de 2.809.300 de lei. Au fost depistate 284 de persoane care lucrau fără forme legale.
În domeniul relațiilor de muncă, s-au efectuat 1.837 de controale și s-au aplicat amenzi în valoare de 1.680.000 de lei. Pentru munca la negru valoarea amenzilor a fost de 1.680.000 de lei în urma a 1.743 controale.
Pentru primirea la muncă a mai mult de cinci persoane fără forme legale de angajare au fost înaintate opt propuneri de cercetare penală. Pentru 34 de persoane fizice s-au aplicat sancțiuni contravenționale pentru că au acceptat să muncească fără a avea încheiate contracte individuale de muncă.
În aceeași perioadă, în domeniul securității și sănătății în muncă au fost efectuate 1.290 de controale și s-au aplicat amenzi în valoare de 575.000 de lei. La cinci angajatori s-a dispus oprirea din funcțiune a echipamentelor de muncă pentru că exista pericol iminent de accidentare. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0277 secunde