O nouă șansă pentru copiii cu dizabilități. Secția pediatrică din Techirghiol se modernizează

429
2 min citire
Secția de recuperare neuro-psihomotorie pentru copii din cadrul Sanatoriului Balnear și de Recuperare Techirghiol trece printr-un proces amplu de modernizare, menit să ofere copiilor condiții adecvate și acces la terapii moderne. Aceasta este singura unitate medicală de recuperare balneară din România destinată copiilor cu boli cronice și dizabilități motorii sau cognitive severe, iar investițiile recente marchează un pas important pentru creșterea capacității și calității tratamentului.
 
Clădirile în care funcționează secția sunt vechi, construite între 1928 și 1961, fără reparații capitale, aflate într-o stare avansată de degradare, multe fiind nefuncționale.
Recent a fost finalizat un nou spațiu de cazare și o bază modernă de tratament, însă procesul de modernizare este unul amplu, iar investițiile suplimentare rămân esențiale pentru asigurarea condițiilor optime și extinderea capacității de recuperare.
Ne propunem darea în folosință a clădirii noi și a bazei moderne de tratament, echipate cu tehnologie medicală de ultimă generație, inclusiv RMN deschis pediatric și robotică avansată, pentru a oferi copiilor un mediu adaptat nevoilor lor speciale", a subliniat directorul sanatoriului, Roxana Țucmeanu.
Secția dispune de 180 de paturi, însă doar o sută sunt funcționale, iar aproximativ 80% dintre pacienți sunt însoțiți de un părinte, ceea ce reduce capacitatea efectivă de cazare. Anual, peste 1.500 de copii cu dizabilități neuropsihomotorii beneficiază de tratament aici.
 

Tratamentele celor mici pot dura chiar și o lună întreagă

Recuperarea este un proces îndelungat, având ca scop creșterea independenței funcționale. Majoritatea pacienților au afecțiuni cronice și necesită tratamente de lungă durată, fiind școlarizați în cadrul școlii existente în sanatoriu. Șederea medie este de până la 30 de zile, aproape dublă față de media națională", a explicat directorul.
Precizăm că acești copii beneficiază la Techirghiol de factorii naturali specifici zonei - apa sărată și nămolul sapropelic - care pregătesc organismul pentru terapii moderne de electroterapie, kinetoterapie și robotică medicală.
Săptămâna aceasta, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a subliniat importanța proiectului și a colaborării pentru succesul său: „Acest proiect arată clar cât de mult contează parteneriatul dintre stat și societatea civilă. Colaborarea cu Fundația Scheherazade este un exemplu concret că implicarea reală poate accelera schimbarea în sistemul public de sănătate. Susțin aceste parteneriate și cred că ele sunt esențiale pentru a construi mai repede soluții pentru oameni. Mesajul este simplu: munca în echipă produce rezultate concrete. Peste 1.500 de copii cu dizabilități neuropsihomotorii beneficiază anual de tratament aici. Pentru ei, accesul la terapii moderne și condiții adecvate înseamnă șansa la o viață mai bună".

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0579 secunde