În fiecare vară, mijloacele de transport în comun din Constanța devin locurile preferate de acțiune ale hoților din buzunare. Puține sunt însă furturile care ajung să fie anchetate și dovedite - fie pentru că victimele nu depun plângere, fie pentru că nu sunt găsiți martori care să dea detalii despre respectivele fărădelegi. În aceste condiții, prevenția rămâne de căpătâi. Sfatul polițiștilor: feriți-vă de aglomerații!
Sezonul estival înseamnă și înmulțirea hoților din buzunare care acționează în autobuze. Polițiștii de la Compartimentul Furturi din Buzunare din cadrul Poliției Municipiului Constanța spun că au primit, în ultimele luni, numeroase reclamații privind aceste tipuri de furturi, iar creșterea se datorează și faptului că mulți dintre hoți s-au întors de prin țările străine pe unde erau plecați. "Fie s-au întors, fie au fost expulzați", a afirmat Cătălin Ologu, din cadrul unității menționate. Iar pentru că singurul "job" ce le este pe plac este furtișagul, aleg autobuzele pentru că aglomerația și neatenția călătorilor le oferă paravanul perfect.
Astfel, hoții stau de obicei în stațiile aglomerate, precum cele din apropierea Gării Constanța, unde staționează autobuzele 40 și 43 sau 2 și 5. Dacă într-una dintre stații nu au condițiile prielnice pentru a acționa, se pot îndrepta rapid către cealaltă. "Acționează pe liniile aglomerate, precum 40, 43, 42, sau 100 și mai ales la sfârșitul săptămânii. De asemenea, mai acționează și la capătul lui 100, la Satul de Vacanță", ne-a spus Cătălin Ologu.
Puțină atenție și veți recunoaște modul de operare
În cele mai multe cazuri, operează în echipă, de câte trei sau cinci persoane, iar în timp ce așteaptă în stațiile de autobuz nu vorbesc între ei. Când mulțimea grăbită se înghesuie să urce în mijloacele de transport în comun este semnul să acționeze. Până ajunge autobuzul în stația următoare, au sustras portofelul victimei vizate, coboară și o iau de la capăt. Pot fi recunoscuți, au subliniat oamenii legii, după obiceiul de a ține un obiect de așa manieră încât una dintre mâini să fie acoperită: fie cu o haină sau o bluză de trening, în zilele înnorate, fie cu un rucsac ținut în față, fie cu un prosop, dând impresia că vin de la plajă. Nu este exclus ca hoții să acționeze câte unul singur, respectând însă aceleași metode: aglomerația și articolul de îmbrăcăminte care să le ascundă mâinile de privirile călătorilor.
Mai bine prevăzători, decât cu plângeri pe la poliție
În ciuda numărului ridicat de furturi din buzunare, puține cazuri ajung să fie anchetate și dovedite de oamenii legii. Cătălin Ologu spune că acest fapt se datorează lipsei plângerilor penale din partea victimelor și a martorilor, care să dea detalii despre înfățișarea hoților. În aceste condiții, este importantă prevenția. "Mai bine mai așteaptă cinci minute un alt autobuz decât să se înghesuie și să riște să rămână fără bani", a atras atenția omul legii.
Un alt aspect asupra căruia polițiștii insistă este să nu se mai țină codul PIN în portmoneu, lângă card. "Primim sesizări de la persoane care au fost buzunărite în autobuz, că rămân și fără banii de pe card. A ține PIN-ul și cardul în același loc este practic o invitație pentru hoți", a spus omul legii.
Directorul Regiei Autonome de Transport în Comun Constanța, Dumitru Coiciu, ne-a declarat că foarte multe reclamații privind furturile din buzunare în mijloacele de transport ajung și în atenția lor, care sunt direcționate către poliție, căci altfel nu au cum interveni.