Voluntarii Mare Nostrum au adunat peste 40.000 de bucăți deșeuri de pe plajele litoralului românesc, la finele sezonului estival 2010. În perioada 1-24 octombrie 2010, organizația nonguvernamentală a desfășurat cea de-a XV-a ediție Coastwatch - monitorizare costieră, activitate care a făcut parte din cadrul Zilei Internaționale a Mării Negre 2010. Acțiunea s-a desfășurat pe toată întinderea litoralului românesc, în 35 de locații semnificative, cuprinse între Năvodari și Vama Veche.
Voluntarii Mare Nostrum au identificat și inventariat categoriile de deșeuri prezente pe plajă (plastic, hârtie, metal, sticlă, alte deșeuri). În activitate au fost implicate 30 de instituții de învățământ constănțene și au fost mobilizate 897 de persoane, dintre care 103 cadre didactice și 794 de elevi.
În urma centralizării datelor obținute pe teren, a rezultat un total de 40.765 deșeuri, în cele 35 de sectoare de litoral monitorizate. Din acest număr, 20.004 sunt deșeuri din plastic (71%), 5.124 deșeuri de hârtie (13%), 4.370 deșeuri de metal (11%), iar 1.998 deșeuri din sticlă (5%). În ceea ce privește distribuția deșeurilor pe sectoarele de plajă, stațiunea cu cea mai mare cantitate de deșeuri este Mamaia, cu un număr de 7.845 deșeuri, fiind succedată de Năvodari, cu 7.528 deșeuri, și Eforie, cu 5.933 deșeuri. Stațiunile clasate pe ultimele locuri, ca număr de deșeuri, sunt Tuzla - 344 deșeuri, Vama Veche - 536 deșeuri și Olimp - 546 deșeuri.
Comparativ cu anul 2009, cantitatea de deșeuri a crescut, mai ales pe plajele adiacente marilor orașe. Categoria predominantă de deșeuri este plasticul, în comparație cu celelalte tipuri de deșeuri care se găsesc în cantități mai reduse.