114
Adina Diaconu, calificare superbă în turul al treilea la turneul de tenis de masă Singapore Smash 2023 - tenis-masa-diaconu-1678275868.jpg

După ce constănţeanca Elena Zaharia s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis de masă Singapore Smash 2023, iată că acum a venit rândul unei alte românce să acceadă de data aceasta în turul al treilea.

Adina Diaconu a întâlnit-o, în al doilea tur al competiţiei, pe croata Ivana Malobabic.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, iar Adina Diaconu s-a impus în cele din urmă cu 11-9.

În parţialul al doilea, croata nu a reuşit să câştige decât trei puncte şi astfel tabela arăta 2-0 pentru românca noastră.

Setul 3 i-a revenit Ivanei Malobabic, care s-a impus cu 11-8. Adina Diaconu a avut o tresărire de orgoliu în al patrulea set şi s-a impus cu 11-7, câştigând în cele din urmă partida cu 3-1 şi obţinând calificarea în turul următor.

Acolo, Adina Diaconu va da piept cu învingătoarea meciului dintre coreeanca Joo Cheonhui şi indianca Sreeja Akula.

Constănţeanca Elena Zaharia va juca joi în turul al doilea împotriva ibericei de origine spaniolă, Maria Xiao.