Aerobicii de la CS Farul se mențin la înălțime

132

România a cucerit două medalii de argint și două de bronz la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Guimaraes (Portugalia).

Tricolorii au obținut prima medalie în concursul pe echipe, bronz la încheierea calificărilor, cu 28 puncte, în urma Rusiei, 10 puncte, și a Coreei de Sud, 23 puncte.

Andreea Bogati și Dacian Nicolae Barna au cucerit argintul la perechi mixte, cu 22,050 puncte, aurul revenind Italiei, cu 22,500 puncte, în timp ce Ungaria a luat bronzul, cu 21,850 puncte.

România a câștigat argintul și la grup (Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocșer, Marian Broței, Mihai Alin Popa), cu 22,222 puncte, fiind devansată de China (22,333 p), în timp ce Rusia a completat podiumul (22,100 p).

Bronzul a venit la dans aerobic, în formula Sandra Dincă, Isabela Dumitrașcu, Mădălina Constantina Cioveie, Ioana Andreea Darie, Cristina Nedelcu, Steliana Stoenescu, Flavia Sentea, Denisa Ganea), cu 17,900 puncte. Aurul a luat calea Coreei de Sud (18,250 p), iar China s-a clasat pe locul al doilea (18,200 p).

România a fost aproape de podium și la trio (Andreea Bogati, Marian Broței, Mihai Alin Popa), dar a terminat pe locul 4, cu 22,077 puncte, după Rusia 2 (22,466 p), China 1 (22,350 p) și China 2 (22,150 p).

Gimnaștii Andreea Bogati, Cristina Nedelcu, Mădălina Cioveie, Dacian Barna și Marian Broței sunt legitimați la CS Farul Constanța.