Anca Heltne și Cristina Toma, medaliate la Jocurile Francofoniei

125

Sportivele românce Mirela Lavric, la 800 m, și Anca Heltne, la aruncarea greutății, au cucerit medaliile de aur, sâmbătă, în ultima zi a concursului de atletism din cadrul Jocurilor Francofoniei de la Nisa (Franța), după victorii clare. La 800 m, Mirela Lavric a trecut linia de sosire cu timpul de 2’02"27/100, fiind urmată de marocana Malika Akkaoui - 2’02"61/100 și de Melissa Bishop (Canada) - 2’03"73/100, în timp ce, la aruncarea greutății, Anca Heltne (CS Farul Constanța) a dominat întrecerea, urcând pe prima treaptă a podiumului de premiere cu o reușită de 17,14 m, din a doua tentativă. Argintul a revenit unei reprezentante a țării gazdă, Franța, Fabienne Digard - 15,32 m, iar cea de bronz, camerunezei Auriol Dongmo - 15,30 m. În finala probei de 200 m, în care a câștigat Emmanuel Crystal (Canada), Andreea Ogrăzeanu, medaliată cu argint la 100 m, a terminat în imediata apropiere a po-diumului de premiere, pe locul 4. Tot sâmbătă, la Jocurile Franco-foniei, ștafeta de 4x400 m a Ro-mâniei, în componența Sanda Belgyan, Mirela Lavric, Adelina Pastor, Bianca Răzor, a ocupat primul loc, la mare distanță de celelalte compe-titoare. Echipa română a fost cronometrată în 3’29"81/100, fiind urmată de Canada - 3’34’25/100 și de Franța - 3’35"20/100.

La triplusalt, Cristina Toma (CS Farul Constanța) a cucerit medalia de argint, cu 13,92 m, cu același rezultat fiind înregistrată și poloneza Anna Jagaciak, care, însă, a avut o a doua săritură mai bună decât românca - 13,90 m, față de 13,83 m.

În clasamentul general pe medalii al Jocurilor Franco-foniei, România s-a situat pe locul 4, din 55 de țări par-ticipante, cu 23 de medalii - 9 de aur, 10 de argint și 4 de bronz, trofeele fiind obținute de o delegație de numai 40 de sportivi. Iată clasamentul primelor 10 țări: 1. Franța, 2. Canada, 3. Polonia, 4. Ro-mânia, 5. Maroc, 6. Senegal, 7. Belgia, 8. Ciad, 9. Cote d’Ivoire, 10. Camerun.