Andy Murray este noul număr unu al tenisului mondial!

226

Andy Murray va prelua de luni șefia în clasamentul ATP, deținută în ultimii doi ani de sârbul Novak Djokovic, după ce s-a calificat în finala turneului Masters 1000 de la Paris-Bercy ca urmare a abandonului canadianului Milos Raonic.

În finala de duminică, Murray, cap de serie 2, va juca împotriva americanului John Isner, care l-a învins pe croatul Marin Cilic cu 6-4, 6-3.

Novak Djokovic deținea prima treaptă a tenisului masculin de pe 7 iulie 2014 și a ocupat această poziție timp de 122 săptămâni. La 29 de ani, Murray ocupă pentru prima oară postura de lider ATP și este al 26-lea jucător al lumii care a urcat pe prima poziție a clasamentului mondial, anunță Agepres.

În acest an, Djokovic l-a învins pe Murray în finala de la Australian Open și în cea de la Roland-Garros, dar scoțianul s-a impus la Wimbledon și a câștigat aurul olimpic la Rio de Janeiro