Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud

Anglia s-a salvat, SUA a prins miraculos optimile

1428
Echipa lui Fabio Capello a rezolvat calificarea în ultima etapă, cu o victorie. Americanii ies și ei din grupă, dramatic însă, după ce, până în primul minut al prelungirilor, erau eliminați.

Anglia a intrat, ieri, în ultima etapă a grupei C, de pe locul trei, cu două puncte. Adversara, Slovenia, era liderul seriei, cu patru puncte. Albionul evolua cu sabia deasupra capului, dar a reușit victoria izbăvitoare, 1-0 (Defoe 23), care i-a adus calificarea în optimi.
Chiar și la 0-1, Slovenia o seconda pe Anglia afară din grupă, întrucât, în cealaltă partidă, SUA și Algeria erau la egalitate, 0-0, și trecerea timpului nu aducea modificarea tabelei. A venit însă primul minut al prelungirilor, când SUA a punctat prin Donovan, 1-0, care a și rămas scorul final, astfel că americanii le-au luat, miraculos, locul slovenilor, încheind chiar pe primul loc grupa.
Clasament: 1. SUA - 5p (4-3), 2. Anglia - 5p (2-1), 3. Slovenia - 4p (3-3), 4. Algeria - 1p (0-2).
Fabio Capello, selecționerul englez, a jucat cu: D. James - G. Johnson, Upson, Terry, A. Cole - Gerrard (cpt.), Lampard, G. Barry, Milner - Defoe (86 Heskey), Rooney (72 J. Cole).

Messi, cel mai tânăr căpitan al Argentinei
Argentina și-a continuat recitalul în grupa B a întrecerii din Africa de Sud, mergând în optimi cu nouă puncte din nouă. Ultima victorie, 2-0 (Demichelis 77, Palermo 89) cu Grecia, într-o partidă în care selecționerul Diego Maradona a odihnit mulți titulari. Pe Messi l-a folosit în schimb, încredințându-i și banderola de căpitan. La 23 de ani, starul Barcelonei devine astfel cel mai tânăr căpitan al Argentinei. Echipa a fost: Romero - Otamendi, Burdisso, Demichelis, C. Rodriguez - M. Rodriguez (63 Di Maria), Veron, Bolatti - Messi (cpt.), Aguero (77 Pastore), D. Milito (80 M. Palermo).
Alături de echipa sud-americană, în optimi merge Coreea de Sud, care a remizat, 2-2 (Lee 38, Park 49 / Uche 12, Ayegbeni 69 - din penalty) cu Nigeria, în finalul grupei.
Clasament: 1. Argentina - 9p (7-1), 2. Coreea de Sud - 4p (5-6), 3. Grecia - 3p (2-5), 4. Nigeria - 1p (3-5).
Calificatele grupei B întâlnesc în optimi cele două formații care au depășit grupa A, meciurile fiind: Argentina - Mexic (duminică, 27 iunie, Johannesburg, ora 21,30, TVR1) și Uruguay - Coreea de Sud (sâmbătă, 26 iunie, Port Elizabeth, ora 17, TVR1).

Anglia - Germania în optimi

Din grupa D s-au calificat în optimi, aseară, Germania și Ghana, Australia și Serbia fiind eliminate. Meciurile au fost: Germania - Ghana 1-0 (Oezil 60) și Serbia - Australia 1-2 (Pantelic 84 / Cahill 69, Holman 73). În optimi, Germania va juca cu Anglia, iar Ghana cu SUA.