Atleta faristă Cristina Bujin, "aurită" la Naționale

1381

Atleta constănțeană Cristina Bujin a devenit, la București, campioană națională de tineret, alături de alți doi sportivi care reprezintă CS Farul. Atleții constănțeni au cucerit 17 medalii (3 de aur, 9 de argint, 5 de bronz) la Naționale, Bujin urcând pe podium de trei ori.

Rezultatele de la Naționale au contat și pentru etapa a doua a Grand Prix-ului de seniori. Bujin (Farul - Dinamo) a câștigat, cu o performanță de 13,40 m, proba de triplusalt la CN, iar la Grand Prix s-a impus Alina Popescu (Farul), cu 13,87 m. A doua la Naționale (și locul trei la GP) a fost Cristina Toma (CSS1 - Farul), cu 13,28 m, în vreme ce podiumul a fost completat, la CN, de Andreea Rapotan (Farul - CSS1), cu 12,08 m.
Celelalte două titluri naționale au fost obținute de George Vulcu (Farul), 10,87 s la 100 m - performanță cu care a ocupat locul doi la GP, după Leonard Gherghiceanu (Farul), 10,74 s - și Adrian Vasile (Farul - Dinamo), la lungime (7,80 m).
Cristina Bujin a obținut medalie, bronz, cu 46,67 s, și în ștafeta de 4X100 m a Farului, din care au mai făcut parte Oana Ganera, Alina Duman și Taisia Crestincov, dar și la lungime, unde, cu 6,14 m, a ocupat locul secund.
În componența Andrei Ganera, Ionuț Baciu, Dragoș Sbarcea și Tiberiu Țălnar, stafeta faristă de 4x100 m masculină a venit a doua, cu 42,73 s.
Alina Duman (Farul) a luat argint la 200 m (24,37 s) și 100 m (11,91 s), Tiberiu Țălnar (Farul), la lungime (7,51 m), Adrian Dăianu (Farul - Dinamo), la triplusalt (15,97 m), Taisia Crestincov (Dinamo - Farul), la 400 m (55,32 s), și ștafeta feminină de 4X400 m a Farului (Mihaela Mărănducă, Carmen Acatrinei, Andreea Țuțu și Crestincov), care a încheiat cursa în 3:49,76.
Pe ultima treaptă a podiumului, s-au mai clasat Vlad Zinca (CSS4 București - Farul), la greutate (13,87 m), Adrian Dăianu (Farul - Dinamo), la lungime (7,20 m) și Mihaela Mărănducă (LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul), la 800 m (2:13,06).