Atleții constănțeni, stăpânii podiumului la Grand Prix și la Universitare

380
Atleții constănțeni participanți la etapa întâi a Grand Prix-ului de seniori și tineret de la București au urcat de 11 ori pe podium. Distincțiile au fost: locul 1: Adelina Gavrilă (Steaua - Farul), la triplusalt (14,02 m); locul doi: Cristina Bujin (Farul), la triplusalt (13,68 m) și lungime (5,98 m), Adrian Dăianu (Farul), la triplusalt (15,90 m), Leonard Gherghiceanu (Farul), la 100 m (10,55 s), Adrian Vasile (Dinamo - Farul), la lungime, Bogdan Țucă (Farul), la 400 m garduri (53,40 s), Taisia Crestincov (Dinamo - Farul), la 400 m (55,12 s); locul trei: Alina Duman (Farul), la 200 m (24,46 s), Tiberiu Țălnar (Farul), la lungime, Răzvan Cantaragiu (Farul),
la 400 m garduri (53,48 s). Paraschiv Eftimie a fost al patrulea la 110 m garduri (14,88 s).
Tot la București s-a desfășurat și faza finală a Campionatului Național Universitar, competiție la care studenții de la facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității "Ovidius" (decan, prof.univ.dr. George Stănculescu) au cucerit cinci medalii: aur - Bogdan Țucă (400 m garduri); argint: Cristina Bujin (lungime, triplusalt), Adrian Dăianu (triplusalt); bronz: Dăianu (lungime). Cristian Cărbune, la greutate, a ocupat locul cinci, iar Bogdan Ofițeru, la 1.500 m, a fost al șaptelea.