192
Atleţii tricolori au dominat Campionatele Balcanice pentru juniori U20 de la Belgrad - 1-1644848477.jpg

Cu un total de 13 medalii - cinci de aur, cinci de argint şi trei de bronz -, România s-a clasat pe prima poziţie în ierarhia pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori U20 desfăşurate la Belgrad (Serbia).

Având în componenţă 33 de sportivi (16 la feminin şi 17 la masculin), delegaţia tricoloră a fost urmată în clasament de Turcia (5-4-5) şi de Grecia (5-3-1), informează Federaţia Română de Atletism.

La masculin, atleţii români şi-au trecut în palmares o medalie de aur, patru de argint şi una de bronz. Aurul a fost cucerit de ştafeta 4x400 m (Remus Niculiţă, Sorin Voinea, Denis Neacşu, Denis Toma), cu timpul de 3 min, 16 sec, 54/100, medalii de argint au câştigat Denis Toma (400 m - 48 sec, 19/100), Alexandru Prâsneac (800 m - 1 min, 56 sec, 17/100), Răzvan Doroftei (săritura cu prăjina - 4,85 m) şi Răzvan Nicoară (triplusalt - 15,06 m), iar medalia de bronz a fost cucerită de Remus Niculiţă (400 m - 48 sec, 86/100).

Salbă de medalii - patru de aur, una de argint şi două de bronz - pentru România şi în întrecerile feminine.

Campioane balcanice au devenit Talida Sfarghiu (1.500 m - 4 min, 24 sec, 77/100), Daria Grigoriu (60 mg - 8 sec 32/100), Valentina Necoară (prăjină - 3,70 m) şi Ramona Verman (lungime - 6,24 m), în timp ce Mădălina Sîrbu a terminat a doua finala la 3.000 m - 9 min, 32 sec, 82/100. De asemenea, Dana Govoreanu (60 mg - 8 sec, 51/100) şi ştafeta de 4x400 m (Ştefania Zediu, Claudia Costiuc, Talida Sfarghiu, Larisa Talpiş - 3 min, 50 sec, 58/100) şi-au adjudecat medaliile de bronz.

Atleţii Elena Mirela Lavric, Florina Ştefana şi Mihai Cristian Pîslaru, toţi componenţi ai lotului naţional al României, au reuşit victorii duble în etapa a doua a Naţionalelor indoor, găzduită de Sala „Ioan Soter” din Complexul Sportiv Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti.

Lavric s-a impus în probele de 200 m şi 400 m, Florina Ştefana a fost imbatabilă în probele de 800 m şi 1.500 m, iar Mihai Cristian Pîslaru s-a dovedit a fi cel mai rapid la 400 m şi 200 m.

La Campionatele Naţionale de marş, desfăşurate în jurul stadionului „Dan Păltinişanu” din Timişoara, în probele de seniori, s-au impus Ana Rodean şi Andrei Gafiţa.

La senioare (20 km), Ana Rodean a oprit acele cronometrelor după 1 oră, 40 min, 04 sec, 38/100, iar la seniori, Andrei Gafiţa a fost înregistrat pe 20 km cu timpul de 1 oră, 26 min, 54 sec 60.100.