112
Atletism / Claudia Bobocea, pe locul 9 în finala la 1.500 m, la Mondialele de la Belgrad - 1-1647779295.jpg

În cea de-a doua zi a Campionatelor Mondiale indoor de la Belgrad, atleta română Claudia Bobocea a trecut a noua linia de sosire în finala probei de 1.500 m (4:09,64), o cursă dominată de alergătoarele din Etiopia, care s-a încheiat cu victoria lui Gudaf Tsegay, în 3:57,19, nou record al competiției, informează Federaţia Română de Atletism.

Anamaria Nesteriuc a trecut cu bine de prima fază a competiției de la 60 mg, fiind a treia (calificare la loc) în cea de-a patra serie (8,13). Apoi, a fost cronometrată cu același timp, insuficient, însă, să treacă de semifinale, terminând întrecerea pe locul 18.

În finala de la aruncarea greutății, Andrei Rareș Toader s-a clasat pe locul 17, cu o a doua încercare care a măsurat 19,60 m.

Duminică, 20 martie, vor concura Alin Anton (seria a 6-a la 60 mg) și ștafeta 4x400 m (Mihai Sorin Dringo/Denis Simion Toma/Robert Parge/Remus Andrei Niculiță/Constantin Andonii - componența se va definitiva înaintea concursului), care va alerga în seria a treia.

În reuniunea de seară, în finala de la săritura în lungime va fi prezentă și Florentina Costina Iușco.