Atletism / Marina Andreea Baboi, medaliată cu bronz la Meeting de l’Eure

310

Localitatea franceză Val-de-Reuil, în apropierea orașului Rouen, a găzduit un puternic concurs indoor de atletism. Printre sportivii prezenți în sala „Jesse Owens”, Meeting de l’Eure, s-a numărat și românca Marina Andreea Baboi, de la SCM Gloria Buzău, informează Federaţia Română de Atletism.
Aflată la primul concurs extern în acest an, sportiva pregătită de către Doina Voinea a alergat în proba de 60 metri. După ce a câștigat a doua semifinală, cu timpul de 7,43 secunde, atleta în vârstă de 21 de ani s-a clasat pe locul trei în finală. Timpul ei: 7,41 secunde.
Primele două locuri au fost ocupate de către Javianne Oliver (SUA) - 7,14 s și Diana Vaisman (Israel) - 7,31 s.

„M-am simțit bine aici. Concursul a fost extrem de frumos. Au fost prezente nume foarte mari și mă bucur că am avut ocazia să concurez alături de ele. Rezultatul nu este neapărat cel așteptat, însă sunt bucuroasă că am reușit să termin competiția sănătoasă și fără dureri. Aștept cu nerăbdare următoarele concursuri”, a declarat, pentru site-ul oficial al Federației Române de Atletism, Marina Andreea Baboi.