SAD Funchal Madeira - CS Tomis 27-27, în Cupa Cupelor la handbal feminin

Concurs Au salvat situația în ultimele minute

562

CS Tomis a trăit periculos meciul cu SAD Funchal Madeira, disputat sâmbătă seară,
în deplasare, în prima manșă a turului trei al Cupei Cupelor. Constănțencele au fost conduse chiar și cu cinci goluri, dar, pe final, au reușit să smulgă o remiză, 27-27.

Handbalistele Tomisului au avut o evoluție inconstantă în prima repriză a partidei de la Funchal, trecând de la 0-3, la 5-3, 13-10 și apoi la 13-14, acesta fiind scorul la pauză.
În partea secundă a jocului, după accidentarea Mihaelei Pârâianu, suspectă de ruptură musculară, echipa constănțeană a dat din nou semne de slăbiciune, iar gazdele s-au desprins la 25-20 (min. 49).
Din fericire, fetele antrenate de Ion Crăciun și-au revenit la timp și au recuperat gol după gol, egalând în ultimul minut, 27-27. Cu 13 secunde înainte de final, gazdele au ratat o aruncare de la 7 metri, constănțencele au pornit ultimul atac, însă Andreea Tîlvîc a fost blocată, iar aruncarea de la 9 metri, din ultima secundă, a lăsat tabela neschimbată.
Pentru CS Tomis, au marcat Andreea Tîlvîc, Aneta Barcan (câte 6), Cristina Zamfir (5), Loredana Mateescu, Nicoleta Rusu (câte 3), Mihaela Pârâianu și Diana Pătru (câte 2). În poartă, Mihaela Smedescu a avut șase intervenții salvatoare, iar Avram - trei.
Așadar, egalitate în Portugalia, iar Tomisul are prima șansă de calificare în optimile Cupei Cupelor. Returul este programat duminică, 20 noiembrie, de la ora 11.00, la Sala Sporturilor din Constanța.