Baschet / BC Farul, la a treia înfrângere consecutivă

280

Nou-promovata în Liga Națională, BC Farul Constanța nu a reușit nici în etapa a III-a să prindă curaj, eșuând, ieri, în fața celor de la Timba Timișoara, scor 56-83.

Constănțenii au început cu dreptul partida, iar la finalul primului sfert, scorul era 22-21. Oaspeții nu s-au impus nici în al doilea sfert, iar avantajul avea să rămână de partea Farului. După pauză, elevii lui Costel Cernat au arătat un joc cu totul și cu totul diferit față de cel prestat în prima jumătate. Astfel, conducerea a fost preluată de timișoreni, care ne-au învins în ultimele două sferturi, scor 13-26, 9-24. De la BC Farul, cele mai multe puncte au fost înscrise de Dragan Petrovic (18 puncte) și Cardell McFarland (15 p).

Iată și celelalte rezultate ale etapei: CSS Giurgiu - SCM U. Craiova 87-77, CS Municipal Oradea - CSU Atlassib Sibiu 67-58, CS Energia Rovinari - BC Timișoara 90-89, CS Municipal București - CSU Ploiești 93-80, BCM U. Pitești - CS Dinamo București 108-46, U. Mobitelco Cluj - BC Miercurea Ciuc 89-73. Întâlnirea BC Mureș Tg. Mureș - CS Gaz Metan Mediaș va avea loc astăzi.

Sâmbătă, BC Farul va juca contra CSS Giurgiu, contând pentru etapa a IV-a a Ligii Naționale.