Bianca Lazăr Fazekaș a aruncat ciocanul pe locul șase la Jocurile Olimpice

477
Atleta româncă Bianca Lazăr Fazekaș s-a clasat pe locul șase în finala probei feminine de aruncare a ciocanului, cu rezultatul de 51,28 m, ieri, în cea de-a 12-a zi a Jocurilor Olimpice ale Tineretului de la Singapore, informează Agerpres.
Medalia de aur a fost câștigată de franțuzoaica Alexia Sedykh - 59,08, cea de argint i-a revenit Elenei Navarodskaia (Belarus) - 57,34 m, în timp ce bronzul a intrat în posesia chinezoaicei Xia Youllan - 56,62 m.
Tot ieri, în concursul atletic, Dana Loghin s-a clasat a cincea în finala B a probei feminine de 2.000 m obstacole, iar Laurențiu Roșu a ocupat același loc în finala B a probei masculine de 2.000 m obstacole.
În proba mixtă de ștafetă, echipa Europei, din care a făcut parte și atleta româncă Bianca Răzor, medaliată cu argint sâmbătă, în proba de 400 m, s-a clasat pe locul trei, în 2 min. 07 sec. 59/100, intrând în posesia medaliei de bronz, după ștafeta Americilor - 2 min. 05 sec. 62/100, medaliată cu aur, și cea a Africii - 2 min. 06 sec. 19/100, medaliată cu argint.
Din ștafeta Europei au mai făcut parte britanica Annie Tagoe, italianca Anna Bongiorni și germanca Sonja Mosler.
În concursul feminin de tir din cadrul JOT, românca Alexandra Silvia Morar s-a clasat pe locul zece în proba de pistol cu aer comprimat 10 m, cu 370 puncte.