Bob Jungels, câștigător al cursei Kuurne-Bruxelles-Kuurne

137

Ciclistul luxemburghez Bob Jungels (Deceuninck) a câștigat duminică en solitaire Kuurne-Bruxelles-Kuurne, o cursă semi-clasică desfășurată în Belgia, informează AFP.

Jungels s-a desprins dintr-un grup de cinci cicliști cu 16 km înainte de sosire, și s-a impus în fața galezului Owain Doull și a olandezului Niki Tersptra. Învingătorul a parcurs cei 200 km în 4 h 42 min 54 sec, fiind mai rapid cu 12 sec decât Doull, Terpstra și alți concurenți sosiți cu același timp.

După victoria cehului Zdenek Stybar sâmbătă în Circuitul Het Nieuwsblad, acesta este al doilea succes consecutiv într-o cursă flamandă pentru echipa Deceuninck.

Jungels, 26 de ani, și-a confirmat statutul de ciclist complet. Fostul purtător al tricoului roz în Il Giro (locul 6 în clasamentul general în 2016), luxemburghezul a câștigat anul trecut cursa Liege-Bastogne-Liege.