Liga Naţională de handbal masculin, etapa a 12-a

Buricea a câştigat duelul cu Stavrositu, HC Dobrogea Sud s-a impus la Cluj

224

Victorie pentru HC Dobrogea Sud, scor 31-27, în meciul cu Universitatea Cluj, disputat în deplasare, în cadrul etapei a 12-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. „Delfinii” au bifat cel de-al 10-lea succes în 12 etape şi se menţin, în clasament, în coasta campioanei Dinamo Bucureşti.

Echipa constănţeană a început mai bine jocul şi s-a instalat la conducere, dar, de la 7-3, în minutul 10, ceva n-a mai mers, iar gazdele au redus din diferenţă şi chiar au egalat, 10-10, în minutul 20. Constanţa a trecut din nou în avantaj, însă ardelenii n-au depus armele, astfel că, la pauză, tabela indica egalitate 15-15.

În debutul reprizei secunde, cele două echipe au mers cap la cap, însă plusul de valoare şi experienţă al constănţenilor a făcut în cele din urmă diferenţa. Chikovani a marcat pentru 22-19, în minutul 42, şi se părea că lucrurile au intrat pe făgaşul normal, clujenii au mai egalat o dată, 22-22, dar a fost ultima lor zvâcnire de orgoliu. Chikovani, Stankovic şi Susanu au semnat desprinderea, iar Ilie, Stănescu şi Andrei au marcat ultimele goluri pentru o victorie clară, 31-27.

HC Dobrogea Sud (antrenor George Buricea): Vasile, Preda - Stankovic 7 goluri, Andrei 6, Chikovani 4, Nikolic 3, Buvinic 3, Ilie 3, Susanu 3, Stănescu 2, Vegar, Nistor, Komogorov, Caba, Bruj, Loghin.

Meciul de la Cluj a adus şi un duel inedit pe băncile tehnice. Foşti coechipieri la HCM Constanţa şi la echipa naţională, George Buricea şi Marius Stavrositu au fost, în premieră, adversari din postura de antrenori principali. Buricea a obţinut al doilea succes ca antrenor principal şi se pregăteşte pentru un nou meci, în decurs de numai trei zile. Duminică, de la ora 18.00, HC Dobrogea Sud joacă, la Sala Sporturilor din Constanţa, în ultima etapă a turului, contra Politehnicii Timişoara.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSU din Suceava - CSM Focşani 25-26, CSM Bucureşti - CSM Vaslui 35-27, SCM Politehnica Timişoara - CSM Alexandria 38-32, HC Buzău - CSM Bacău 24-26. Derby-ul de tradiţie CSA Steaua Bucureşti - CS Dinamo Bucureşti a fost amânat pentru 15 decembrie, iar întâlnirea Potaissa Turda - CS Minaur Baia Mare se va juca pe 17 decembrie.

Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă, cu scorul de 20-28 (13-13), de formaţia germană SG Flensburg-Handewitt, într-o partidă disputată la Sala Dinamo, contând pentru Grupa B a Ligii Campionilor.

În urma acestui eşec, Dinamo ocupă ultimul loc în clasamentul grupei, cu doar patru puncte la activ şi şanse aproape nule de calificarea în faza următoare.