Campioana României a bătut pe Dunărea Călărași (23-22). Scandal la handbal. HCM, singură împotriva tuturor!

342
2

Vineri, la Sala Sporturilor din Constanța, campioana HCM a învins pe AHC Dunărea Călărași, scor 23-22 (12-10), după ce a dus un adevărat război pe teren.

Prima repriză a fost echilibrată, ambele echipe având șansa de a se distanța la unul - două goluri, însă nu pentru mult timp, căci adversara recupera imediat. Spre final, gazdele au preluat frâiele și au intrat la vestiare în avantaj, 12-10.

Jucătorii Dunării au început a doua parte a meciului în forță, trecând la conducere, 13-15, însă constănțenii au mărit ritmul, atacul au devenit mai tăioase, Popescu a închis poarta, în timp ce Toma marca gol după gol: 19-15. Căpitanul HCM-ului a lovit decisiv, 23-19, apoi Humet și Gurkovsky s-au luat la bătaie. Atmosfera a devenit tensionată, atât în teren, cât și în tribună. După aproximativ 10 minute în care s-au împărțit înjurături și câteva lovituri, oficialii i-au calmat pe agresori și au reluat jocul, dar nu înainte de a acorda cartonașe roșii lui Stănescu, Toma și Gurkovsky. Humet și Șania au primit eliminare două minute.

Cu doar patru minute înainte de finalul jocului, HCM avea pe teren un portar și trei jucători de câmp, cu un om minus față de adversari. Campioana României a încercat să țină piept, însă în trei minute, AHC Dunărea Călărași a înscris un gol pe minut, 23-22. Doar câteva secunde mai erau până la încheierea meciului, când formațiile au fost complete pe teren. Jocul se desfășura lângă linia de semicerc a gazdelor, iar Aihan Omer își dorea victoria cu orice preț și cere time-out în ultimele 10 secunde. Se dă drumul la joc, dar Buricea este eliminat după doar trei secunde! Dunărea Călărași spera la un ultim gol pentru a egala, dar Popescu s-a dovedit a fi barajul pe care Dunărea nu a putut să-l spargă și HCM învinge la diferență de un singur gol.

Căpitanul acuză arbitrajul
Laurențiu Toma, eliminat două etape de acum încolo, a spus că acel scandal nu ar fi existat dacă arbitrajul ar fi fost corect. "Ce să se întâmple? Golănie. Joc lăsat ca să pierdem, bineînțeles. Vor să retrogradăm probabil, nu știu, dar nu ne dăm la o parte și vă pot spune, nu mi-e frică să o zic, că totul se datorează acestei maniere de arbitraj. Dintr-o parte ai voie să dai cu pumnul, dintr-o parte ai voie să nu faci nimic. Dacă arbitrajul era corect de la un capăt la altul, nu se ajungea aici și cred că diferența de scor era mult mai mare. Se pare că și-au făcut planurile de trei puncte, dar nu a ieșit așa cum au sperat. Probabil, clasamentul este făcut dinainte și noi nu avem loc pe acolo sus și îi cam încurcăm, dar o să îi încurcăm până o să ne desființăm, adică niciodată", a declarat Toma.

Căpitanul Constanței s-a declarat uimit de felul cum este privită și tratată campioana României: "Nu îmi vine să cred cum își bate lumea joc de noi. Ne cheamă la echipa națională, suntem jucători de echipa națională, singurii care aducem puncte și își bat joc de noi. Dacă nu ne ducem la națională, zic că ne trădăm țara. Dar ei nu se uită la televizor? De ce nu s-a televizat meciul ăsta? Am și eu o întrebare pentru federație, am ajuns bătaia de joc a multora. Dar noi nu ne dăm la o parte. Promitem! Luăm campionatul!".

Pentru Constanța au marcat: Toma (6), Humet (5), Stavrositu, Buricea, Cutura și Baican, fiecare câte 3. HCM Constanța se află pe poziția a patra în clasament, cu 23 de puncte.

Rezultatele etapelor disputate joi sunt următoarele: Știința Bacău - CSU Suceava 28-19, Poli Timișoara - Dinamo București 27-31, Pandurii Târgu Jiu - Potaissa Turda 23-22, Steaua București - HCM Minaur Baia Mare 22-28. CSM București a stat.