Canoistul Cosmin Simion, medalie de aur la regata din Slovacia

569
Sportivul constănțean Cosmin Simion, de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS, a făcut parte din echipajul masculin de juniori I al canoei de 4X1.000 m a României care a câștigat medalia de aur la Regata Internațională de kaiac-canoe pentru juniori și tineret de la Piestany (Slovacia), competiție ajunsă la ediția a 23-a, desfășurată zilele trecute.
În același concurs, kaiacistul Ionuț Bătrânu, legitimat tot la LPS Constanța, a încheiat pe poziția a treia finala probei de K2X1.000 m rezervată juniorilor II, avându-l drept partener de barcă pe Cătălin Turceag.
La regata slovacă, în clasamentul general pe națiuni (14 participante), România a ocupat locul 6, cu 139 puncte. Poziția întâi i-a revenit Poloniei (385 p), urmată de Cehia (264,5 p) și Slovacia (243 p).