Cel mai bun jucător de squash din România, încoronat și la Constanța

306

Weekend-ul recent încheiat, pe cele două terenuri ale Complexului West Side din incinta Maritimo Shopping Center, a avut loc cea de-a zecea ediție a Cupei West Side la Squash, pentru seniori și senioare.

Competiția masculină de seniori a strâns pe tablou 27 de sportivi din întreaga țară și a fost câștigată de cel mai bun jucător de squash din România, conform clasamentului general, Andrei Luchian (Infinity București), care a trecut rând pe rând de Ionuț Herdea, cu 3-0 (11-7, 11-7, 12-10), George Constantinescu, 3-0 (11-4, 11-4, 11-8), Marcel Răsădean 3-0 (11-3, 11-6, 11-4), și în ultimul act de Cristian Stroe, scor 3-2 (13-15, 11-1, 11-13, 11-6, 11-7).

Constanța a fost reprezentată de opt sportivi legitimați la WestSide: Ilie Bănică, Răzvan Turlea, Geo Deleanu, Vlad Roman, Florin Gulimănescu, Valentin Radu, Dragoș Vasilescu și Horia Naumescu. Dintre aceștia, ultimul a avut cea mai bună evoluție, reușind să atingă faza sferturilor de finală și să termine competiția pe locul șase.

În concursul feminin, 11 fete și-au disputat supremația însă câștig de cauză a avut Florentina Constan-tinescu, de la Infinity București, care a învins-o în finală pe favorita principală a turneului, Carmen Blănaru, cu 3-1 (11-5, 11-6, 10-12, 11-9).

Constanța a avut doar două reprezentate, legitimate la West Side Constanța: Petruța Izvoranu și Alexandra Bardac. Ambele sportive au fost învinse în sferturile de finală, de Alexandra Iordan, 0-3 (6-11, 4-11, 3-11), respectiv Ana Maria Anghel, 1-3 (11-8, 8-11, 5-11, 5-11). În turneul pentru locurile 5-8, Bardac a fost cea mai valoroasă și a încheiat pe locul 5, iar Izvoranu a terminat pe locul 8.

"Este întotdeauna o plăcere pentru noi de a strânge laolaltă cei mai buni jucători de squash din România. Este un turneu foarte apreciat și iubit de sportivi și revin mereu cu plăcere la terenurile West Side. Turneul a fost unul echilibrat, cu partide antrenante și spectaculoase. Am reușit să oferim premii în valoare totală de 1.500 euro și sper să nu ne oprim aici. Ne dorim ca de la ediție la ediție să fim mai buni. Squash-ul este un sport minunat ce câștigă teren și merită toată atenția și prețuirea noastră", a declarat Ilie Bănică, vicepreședinte ACS Squash West Side.

Competiția a fost organizată de ACS Squash West Side, sub egida Federației Române de Squash, în parteneriat cu Complexul West Side, Maritimo Shopping Center, Ursus, Coca Cola și Flora Farm.