Topul pe 2022 al Federaţiei Române de Lupte

230
Constănţeanca Andreea Beatrice Ana, desemnată performerul anului la categoria seniori U23 - 1-1671182069.jpg

Luptătoarea constănţeană Andreea Beatrice Ana, sportivă formată la CS Mangalia, sub îndrumarea antrenorului Marian Oancea, a fost desemnată de Federaţia Română de Lupte drept performerul anului la categoria seniori U23.

2022 a fost un an bun pentru Andreea, care, în limitele cat. 55 kg, a cucerit medaliile de aur la Europenele de seniori şi la Europenele de seniori U23.

Laureaţi ai secţiunii seniori U23 au mai fost Larisa Maria Niţu (cat. 72 kg, argint la CE U23), Roxana Amina Capezan (cat. 65 kg, argint CE U23) şi Krisztian Biro (cat. 74 kg, lupte libere, argint la CE U23).

La categoria juniori U20, constănţeanca Ana Maria Pîrvu (cat. 50 kg, bronz la CE U20) s-a numărat printre premianţi, alături de Patrik Gordan (cat. 87 kg, greco-romane, argint la CE U20), Irina Margaş (cat. 76 kg, bronz la CE U20), Georgiana Lircă (cat. 59 kg, bronz la CE U20) şi Florin Tripon (cat. 97 kg, lupte libere, bronz la CE U20), „potul” cel mare revenindu-i lui Denis Mihai (cat. 55 kg, greco-romane, bronz la CE U23, argint la CM U20, argint la CE U20).

Tot o constănţeancă, Alexandra Voiculescu, a primit titlul de performerul anului la categoria cadeţi U17. Luptând la cat. 46 kg, sportiva de la CS Poseidon Limanu-2 Mai, antrenată de Alina şi Cornel Trucmel, a câştigat anul acesta medalia de argint la Europenele U17 şi medalia de bronz la Mondialele U17.

La aceeaşi secţiune, verişoara Alexandrei, Diana Voiculescu, medaliată cu bronz la Mondialele U17 (cat. 40 kg), şi Bianca Iancău,(cat. 40 kg, bronz la CE U17), de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” - CS Victoria Cumpăna, s-au aflat printre laureaţi, împreună cu Maria Panţîru (cat. 65 kg, argint la CM U17), Sabina Petrache (cat. 61 kg, aur la CE U17) şi Gabriel Stan (cat. 92 kg, greco-romane, aur la CE U17).

Nu în ultimul rând, un constănţean - Vlad Caraş (cat. +90 kg, locul 3 la CM) - regăsim şi pe lista laureaţilor categoriei lupte pe plajă seniori, în timp ce antrenorul anului a fost desemnat Petre Cărare.

Medaliat cu bronz la greco-romane, categoria 130 de kilograme, în cadrul Campionatelor Mondiale de seniori de la Belgrad (Serbia), Alin Alexuc-Ciurariu a fost desemnat „Sportivul anului 2022”, printre laureaţii categoriei seniori numărându-se Alina Emilia Vuc (cat. 50 kg, bronz la Campionatele Europene, locul cinci la Campionatele Mondiale), Nicu Samuel Ojog (cat. 87 kg, greco-romane, argint la Campionatele Europene), Alexandra Nicoleta Anghel (cat. 72 kg, bronz la Campionatele Mondiale) şi Kriszta Incze Tunde (cat. 65 kg, bronz la Campionatele Europene).