Cosmin Kortyan, imbatabil la Cupa "Alfredo Bachelli"

90

Sportivul Cosmin Kortyan, de la CS Farul Constanța, a câștigat Cupa "Alfredo Bachelli" la spadă, ediția a treia, competiție de scrimă organizată în Sala Sporturilor "Ion Constantinescu" din Craiova, dedicată italianului care e considerat întemeietorul școlii de scrimă din Bănie. Faristul a dispus în finală de Lucian Ciovîcă (CSM Oradea), cu 15-12, locul al treilea revenindu-i lui Dorian Pîrvan (CS Unversitatea Craiova), iar pe patru s-a clasat coechipierul său Alin Sbîrcea. În concursul feminin, Ana Maria Brânză (Steaua) s-a impus după ce a învins-o în finală pe colega sa Maria Udrea, scor 15-9. Pe locul al treilea s-a clasat Ana Maria Constantin (CSM Oradea), iar pe patru Simona Pop (Steaua). În clasamentul pe echipe, la masculin, primul loc a fost ocupat de CS Universitatea Craiova, urmată de CSM Oradea și selecționata Bulgariei, iar la feminin, Steaua București a fost urmată de LPS "Petrache Trișcu" și CS U Craiova. (O.A.)