CS Dinamo a câștigat derby-ul cu HC Dobrogea Sud

166

Campioana CS Dinamo București a învins-o pe HC Dobrogea Sud Constanța cu scorul de 34-28 (16-13), joi, în Sala Dinamo, în derby-ul etapei a 21-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Dinamo și-a luat astfel revanșa în fața constănțenilor, pentru singura înfrângere din acest sezon intern, 29-32 în tur.

Primul sfert de oră a fost echilibrat, apoi gazdele s-au desprins, 9-7 (min. 16). La pauză, avantajul gazdelor era de trei goluri, 16-13. În min. 38, Dinamo conducea cu 22-15, diferența maximă fiind de nouă goluri, atinsă în premieră în min. 43, 26-17. Oaspeții au redus din handicap până la final, dar Dinamo a câștigat fără emoții.

Omul meciului a fost iranianul Sajad Esteki, cu 13 goluri, susținut de Jakov Vrankovic, cu 10 goluri. Seyedalireza Mousavi a contribuit cu 3 goluri, Liviu Mironescu tot cu 3, Alexandru Asoltanei, Alin Șania, Ciprian Șandru, Marius Mocanu, Daniel Bera, câte 1 gol.

Laurențiu Toma a fost cel mai bun marcator al constănțenilor, cu 9 goluri. Au mai înscris Predrag Vujadinovic 7 goluri, Dragoș Soare 4, George Buricea 3, Dusko Celica 2, Mladen Rakcevic 1, Zoran Nikolic 1, Dalibor Cutura 1.

În clasament, pe primul loc se află CS Dinamo București, cu 52 puncte (19 jocuri), urmată de AHC Potaissa Turda, 43 p (20 j), CSM București, 40 p (20 j, HC Dobrogea Sud, 38 p (19 j), HC Odorhei, 37 p (19 j), etc.