CS Tomis - HCM Baia Mare 30-28, în Liga Națională de handbal feminin

572
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a obținut un succes extrem de prețios, scor 30-28 (16-13), sâmbătă, la Sala Sporturilor, în întâlnirea cu HCM Baia Mare, din etapa a 17-a a Ligii Naționale.

Prima repriză a fost la discreția gazdelor, care au avut avantaj chiar și de cinci goluri, 15-10, în economia jocului cântărind foarte mult evoluția excelentă a extre-melor Dorina Cărbune, recent convocată la lotul național, și Ionela Topa. Pe final de repriză, maramureșencele - din rândul cărora s-a remarcat în mod deosebit Melinda Geiger - s-au apropiat la 16-13, iar după pauză, au reușit, surprinzător, să egaleze, 19-19.
Constănțencele au strâns din nou rândurile și au revenit în atac, desprinzându-se pas cu pas, 23-20, 25-21 și 29-24. În ultimul minut, pe fondul relaxării, dobrogenecele au comis mai multe greșeli, iar Baia Mare a redus din handicap. Scor final, 30-28 pentru Tomis, care acumulează două puncte importante.
Pentru CS Tomis (director tehnic, Dumitru Muși; antrenor principal, Mircea Bucă), au marcat D. Cărbune (10), I. Topa (8), Anna Djafarova (5), Marina Tankaskaya (3), Filipa Ackar și Mihaela Pârâianu (câte 2).
Celelalte rezultate ale rundei: HC Zalău - Rulmentul Brașov 30-34, U Cluj - KZN Slatina 50-21, HCM Buzău - Rapid București 27-25, CSM Ploiești - HC Oțelul Galați 30-36, Cetate Deva - HCM Roman 24-27. Partida HC Dunărea Brăila - Olt-chim Râmnicu Vâlcea a fost amânată pentru data de 25 februarie.
În clasament, CS Tomis ocupă poziția a 5-a, cu 19 puncte. Lideră este Rulmentul (31 p), urmată de Oltchim (30 p), Dunărea (20 p) și Rapid (20 p, golaveraj inferior). În cursa pentru cupele europene, mai sunt înscrise Oțelul (6, 18 p) și Buzăul (7, 17 p).
Etapa viitoare, programată pe 15 martie, CS Tomis are un meci infernal, cu Oltchim, în deplasare.