Șase aruncări de la 7 metri ratate de CS Tomis

573
Victoria Tomisului ar fi putut fi și mai clară, dacă jucătoarele constănțence nu ar fi ratat ocazii uriașe, inclusiv șase aruncări de la 7 metri (Dorina Cărbune - 3, Filipa Ackar - 2 și Marina Tankaskaya - 1) l În schimb, portărițele Doina Avram (4 aruncări de la 7 m apărate) și Paula Teodorescu au dat randament, inspirând încredere coechipierelor l Golul partidei a fost marcat de Claudia Cetățeanu, portarul HCM-ului Baia Mare surprinzând-o pe omoloaga sa cu o aruncare din propriul semicerc l Echipe s-au încălzit destul de greu, primul gol al jocului fiind înscris de D. Cărbune abia în min. 4 l Oaspetele s-au luptat exemplar pe litoral, reușind să înscrie, în două rânduri, în inferioritate numerică (4-6) l Cu zece minute înainte de final, partida s-a întrerupt timp de 75 de secunde, pentru că noua tabelă electronică de marcaj a sălii nu mai indica nimic l În ultimul minut, băimăreanca Teodora Vartic a primit cartonaș roșu, părăsind sala într-un cor de fluierături. Handbalista a avut un schimb dur de replici nu numai cu suporterii constănțeni, ci și cu antrenorul Tomisului, Mircea Bucă.