Divizia A1 la volei masculin, etapa a noua

CSM Constanţa, înfrângere pe teren propriu, în faţa Stelei Bucureşti

164

CSM Constanţa a avut o misiune extrem de dificilă la Sala Sporturilor, în meciul cu CSA Steaua Bucureşti, din etapa a noua a Diviziei A1 la volei masculin. Echipa din Ghencea, care luptă pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Challenge, a dominat jocul şi s-a impus cu scorul de 3-1 (25-12, 25-17, 22-25, 25-18).

După o opoziţie scăzută în primele două seturi, jucătorii antrenaţi de Răzvan Parpală au făcut un set trei foarte bun, dând senzaţia că pot întoarce rezultatul, dar absenţele lui Grigore, Arquez şi Muscină au cântărit foarte mult în economia întâlnirii. Steaua a valorificat plusul de experienţă şi a închis meciul în setul al patrulea.

Pentru CSM Constanţa, au evoluat: Frîncu 12 puncte, Druţă 10 p, Vidoni 8 p, Asmarandei 5 p, Darlaczi 4 p, St Jean 3 p, Pavel 3 p, libero Gavriz; Ghimeş, Manole.

În clasament, lideră este CS Dinamo Bucureşti (24 puncte), podiumul fiind completat de CSA Steaua Bucureşti (23 p), SCM U Craiova (21 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 10 decembrie, ora 13.00), CSM Constanţa va juca, în deplasare, cu CSM Suceava.