Haltere / Cosmina Pană, pe locul opt la Campionatele Mondiale de la Bogota

158

Halterofila română Cosmina Pană s-a clasat pe locul opt la total, cu 157 kg, în cadrul cat. 45 kg, la Campionatele Mondiale de la Bogota (Columbia). Ea a fost a şasea la stilul smuls, cu 71 kg, iar la aruncat s-a clasat pe 10, cu 86 kg, ratând prima încercare la această greutate, informează Federaţia Română de Haltere.

Medalia de aur la smuls a fost obţinută de thailandeza Thanyathon Sukcharoen, cu 82 kg, la aruncat a câştigat o altă thailandeză, Siriwimon Pramongkhol, cu 102 kg, iar la total s-a impus Sukcharoen, cu 182 kg.

La Mondiale de la Bogota participă 537 de sportivi din 93 de ţări - 270 la feminin şi 267 la masculin, aceasta fiind prima competiţie de calificare la Jocurile Olimpice Paris 2024. România este reprezentată de şase sportivi - patru la feminin şi doi la masculin.