Petronela Budăi, medaliată cu bronz la Europenele de juniori

107

Halterofila română Petronela Budăi a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de juniori Under-17 de la Raszyn (Polonia), la stilul smuls, cu 87 kg, în cadrul categoriei 76 kg. Ea s-a clasat pe locul cinci la aruncat, cu 105 kg, şi pe patru la total, cu 193 kg, informează Federaţia Română de Haltere.

La Under-15, Ionela Bosînceanu s-a clasat pe locul patru la cat. 71 kg, la smuls (71 kg), aruncat (85 kg) şi total (156 kg).

După şase zile de competiţii, bilanţul României la Europenele Under-15 şi Under-17 este de 22 medalii: nouă de aur, cinci de argint şi 11 de bronz.

România participă cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).