Liga Naţională de baschet feminin, etapa a opta

104
CSM Constanţa s-a impus în deplasarea de sub Tâmpa şi a urcat pe locul trei în clasament - 1-1670929078.jpg

Echipa feminină de baschet CSM Constanţa a reuşit o victorie categorică, scor 85-65 (21-10, 22-20, 17-14, 25-21), în partida cu CSTBv CSU Olimpia Braşov, disputată în deplasare, contând pentru etapa a opta a Ligii Naţionale.

Sportivele antrenate de Tatiana Gallova au controlat cu autoritate jocul de sub Tâmpa şi s-au impus după o prestaţie sigură, în care nu au dat nicio şansă adversarelor. Încă din primele două sferturi s-a văzut clar cine deţine iniţiativa, constănţencele intrând la pauza principală cu avantaj de 13 puncte, 43-30. Tot dobrogencele au făcut legea şi în sferturile trei şi patru, iar la capitolul câştiguri poate fi trecută şi evoluţia Terezei Vitulova, cehoaica făcându-şi debutul în tricoul CSM-ului.

Americanca Lydia Rivers a încheiat prestaţia de la Braşov cu un „double-double”, având 17 puncte şi 15 recuperări, în timp ce conaţionala sa Naomi Davenport a fost principala marcatoare, cu 18 puncte (2 x 3 p). Pentru Constanţa, au mai marcat Alina Podar 17 p (4 x 3 p), Teo Manea 9 p, Eva Petrof 5 p, Anisia Croitoru 4 p şi Tereza Vitulova 2 p, iar bosniaca Miljana Dzombeta a oferit colegelor de echipă nu mai puţin de şapte pase decisive.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe - CSM Alexandria 103-40, FCC Baschet UAV Arad - Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc 75-69, BC Sirius Mureşul Târgu Mureş - CSM Targovişte 85-50, CS Agronomia Bucureşti - CS Rapid Bucureşti 55-65.

În clasament, graţie victoriei de la Braşov, CSM Constanţa a urcat pe locul al treilea, cu 11 puncte. Lideră este ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (16 p), secondată de FCC Baschet UAV Arad (14 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 17 decembrie), CSM Constanţa va juca, în deplasare, cu CS Universitatea Cluj-Napoca. Meciul va putea fi urmărit în direct, de la ora 13.00, pe FRB TV.

Federaţia Română de Baschet a primit din partea FIBA-Europe Board dreptul de a organiza, anul viitor, două Campionate Europene de juniori, la categoriile U16 şi U20.

Astfel, la Craiova, se va disputa FIBA U20 Women's European Championship - Division B, iar la Piteşti, va avea loc FIBA U16 European Championship - Division B.