Liga Națională de handbal feminin

CSU Neptun, o repriză secundă catastrofală la Brăila

437

Handbalistele de la CSU Neptun nu au reușit să obțină nimic din meciul din etapa a 18-a a Ligii Naționale, disputat la Brăila, în compania Dunării.
Cotate cu șansa a doua, constănțencele au reușit, totuși, o primă echilibrată, la finalul căreia tabela indica 18-18. Pauza însă s-a dovedit a fi un sfetnic bun doar pentru formația gazdă. Brăilencele au revenit de la cabine mult mai sigure pe ele, fapt care le-a ajutat să preia frâiele partidei și să se impună la final la o diferență de zece goluri, 39-29.
Pentru CSU Neptun, au marcat Alla Sheiko (11), Andreea Enescu (5), Alexandra Iovănescu (4), Paula Toma, Laura Roiban (câte 3), Andreea Dincu (2) și Oana Cîrstea (1).
În urma acestui eșec, CSU Neptun rămâne pe poziția a zecea a clasamentului, cu 14 puncte. Seria partidelor dificile continuă însă pentru fetele lui Florentin Pera, etapa viitoare (sâmbătă 10 martie) urmând să primească, pe teren propriu, vizita HCM-ului Baia Mare.
Iată și celelalte rezultate ale rundei: SCM Craiova - Cetate Deva 33-25, HCM Baia Mare - CSM Ploiești 26-24, CSM Bacău 2010 - HCM Roman 26-22, CSM București - U Cluj 28-31.
Partidele HC Zalău - HC Oțelul Galați și Corona Brașov - Oltchim Rm. Vâlcea au fost amânate pentru zilele de 7 martie, respectiv 13 martie.
Clasament: 1. Oltchim (28 p), 2. HC Zalău (25 p), 3. HC Dunărea Brăila (23 p).